Pytanie: Osoba zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela nie wykorzystała w poprzednim roku całego przysługującego urlopu wypoczynkowego. Czy w planie urlopów na kolejny rok powinna zaplanować 22 dni (4 dni pozostawia jako tzw. urlop na żądanie), czy raczej ma zaplanować 25 dni wypoczynku, bo 3 dni to urlop zaległy? Czy skoro w poprzednim roku pracownik nie korzystał z urlopu na żądanie, to w bieżącym może skorzystać z większej liczby takich dni?
Pytanie: Nauczyciel korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia udzielonego na okres sześciu miesięcy. Czy może on może wystąpić do dyrektora szkoły z wnioskiem o przedłużenie urlopu zdrowotnego o kolejne pół roku? Jakie działania należy podjąć w celu przedłużenia urlopu?
Pytanie: Nauczycielka ma ukończone 60 lat, ale nadal pracuje. Otrzymała skierowanie na leczenie uzdrowiskowe i chciałaby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia na czas trwania turnusu sanatoryjnego. Czy może ubiegać się o taki urlop?
Pytanie: Czy za korzystanie z telefonu komórkowego na kartkówce uczeń może otrzymać jedynkę z kartkówki? W przedmiotowym systemie oceniania nauczyciel zapisał, że za korzystanie ze smartfona na lekcji uczeń otrzymuje jedynkę.
Pytanie: Czy można przeprowadzić egzaminy klasyfikacyjne na pierwsze półrocze dla ucznia, który od 1 września 2022 roku nie realizuje obowiązku szkolnego? Sprawa w sądzie o ustalenie miejsca zamieszkania i realizacji obowiązku.
Pytanie: Czy w szkole z oddziałami integracyjnymi należy organizować zastępstwa doraźne za nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Pytanie: Psycholog zatrudniony w szkole od 1 września 2022 w dniu 12 grudnia 2022 r. złożył rezygnację z pracy. Rozwiązanie umowy nastąpi z dniem 31 grudnia 2022 r. Czy przysługuje mu ekwiwalent za urlop, czy zgodnie z art. 65 KN nie nabył jeszcze prawa do pierwszego urlopu.