Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zbiera zapotrzebowanie na zaadaptowane podręczniki dla uczniów szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024. Informacje o zapotrzebowaniu należy przesłać do Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, w wersji elektronicznej.
Do konsultacji publicznych trafił projekt zmian w zakresie podstawy programowej wychowania fizycznego. Proponowane zmiany obejmują wprowadzenie testów sprawnościowych uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych oraz wpisywanie ich wyników do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”. Konsultacje potrwają do 22 marca 2023. Sprawdź, od kiedy mają obowiązywać nowe przepisy. UWAGA! Przeczytaj aktualny artykuł: Na WF obowiązkowe testy sprawnościowe dla uczniów i ewidencja „Sportowe Talenty” – analiza nowych przepisów
Instytut Profilaktyki Zintegrowanej wraz z Kapitułą ogólnopolskiej nagrody „Złote Ogniwo” zaprasza do zgłaszania kandydatów na „Profilaktyka Roku 2022”. Kandydatami mogą być osoby zajmujące się profilaktyką problemów dzieci i młodzieży w ramach różnych ról zawodowych i społecznych. Sprawdź, jak zgłosić kandydaturę zasłużonego profilaktyka.
Od 1 września 2023 r. w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego będzie mógł był nauczany język łaciński. Jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę, uczniowie będą mogli wybrać język łaciński. Sprawdź szczegóły.
W wykazie projektów aktów prawnych Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia publicznego. Jedną z ważnych zmian ma być zmiana, która jest archaiczna i może przyczyniać się do stygmatyzacji osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. To ważny krok do zaprzestania stosowania takich pojęć, jak np. upośledzenie umysłowe, które wciąż jest stosowane w prawie oświatowym. Kiedy możemy spodziewać się zmian?
Rozwijanie wiedzy oraz kompetencji polskich nauczycieli, które później zostaną wykorzystane w procesie dydaktycznym – to najważniejsze cele nowego programu Ministra Edukacji i Nauki „Atomy wiedzy”. Program jest skierowany do nauczycieli fizyki i chemii ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Dydaktycy odwiedzą Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN w Genewie. Będą uczestniczyli w intensywnym szkoleniu. Sprawdź szczegóły.