Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół właśnie trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Najważniejsze zmiany to zastąpienie HIT-u przedmiotem edukacja obywatelska oraz wprowadzenie obowiązkowych zajęć z udzielania pierwszej pomocy. Zmiany te mają obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025.
Zmiany i ich założenia omówiono podczas konferencji prasowej. Projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania zakłada wprowadzenie:
obowiązkowych zajęć z udzielania pierwszej pomocy – w szkołach podstawowych,
edukacji obywatelskiej – w szkołach ponadpodstawowych.
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie szkoły podstawowej będą mieli obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy:
W klasach I – III – będą to zajęcia organizowane w sposób dostosowany do wieku dzieci. W ramach edukacji wczesnoszkolnej będzie to edukacja przyrodnicza. Zajęcia tę będą uzupełnień treści zawartych w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej w zakresie rozwijania nawyków i zachowań uczniów w obszarze dbałości o bezpieczeństwo własne i grupy.
W klasach IV – VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych nauka udzielania pierwszej pomocy będzie realizowana na zajęciach z wychowawcą. Zajęcia te będą mogły odbywać się z udziałem zaproszonych specjalistów w danej dziedzinie.
Od 1 września zajęcia HIT-u zostaną zastąpione przedmiotem edukacja obywatelska obowiązującym w drugich klasach szkół ponadpodstawowych.
Uczniowie, którzy 1 września 2024 r. rozpoczną naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej nie będą już uczyli się przedmiotu historia i teraźniejszość. Przedmiot ten będzie nauczany jedynie do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów klas II liceów ogólnokształcących i klas II/III technikum, którzy już rozpoczęli jego naukę.
10 kwietnia projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.
Konsultacje rozporządzenia potrwają do 2 maja 2024 r. Uwagi i opinie można przesyłać na adres: [email protected]