Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się za równym traktowaniem nauczycieli bez względu na podstawę ich zatrudnienia. Zastępca RPO wystosował pismo do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej, w którym zwrócił uwagę na ten problem. Sprawdź, co znalazło się w odpowiedzi Ministerstwa Edukacji.
Zastępca RPO wnioskował do minister edukacji o rozważenie potrzeby podjęcia działań legislacyjnych, mających na celu zmianę przepisów Karty Nauczyciela w kierunku zrównania uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Aktualnie sytuacja prawna nauczycieli ze względu na tryb ich zatrudnienia jest zróżnicowana. Zdaniem RPO potrzebna jest zmiana przepisów Karty Nauczyciela w celu dochowania zasady równości w ochronie przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy – w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd.
Obecnie w zróżnicowany sposób uregulowane są stosunki pracy osób zatrudnionych w sektorze publicznym, do których należą m.in. nauczyciele. Karta Nauczyciela ma w tym przypadku pierwszeństwo przed Kodeksem pracy.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela nauczyciele są objęci zakazem wypowiedzenia stosunku pracy w ochronnym wieku przedemerytalnym. W przypadku wypowiedzenia stosunku pracy lub jego rozwiązania bez wypowiedzenia, i przywrócenia do pracy przez sąd pracy oraz jej podjęcia, nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeżeli umowę rozwiązano z pracownikiem, o którym mowa w art. 39 Kodeksu pracy, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.
Status nauczycieli jest zróżnicowany. Oprócz zatrudnionych na umowę o pracę, najliczniejszą grupą są nauczyciele mianowani i dyplomowani. Natomiast wskazane przez RPO przepisy Kodeksu pracy dotyczą wyłącznie pracowników umownych.
ME podkreśla, że dostrzega potrzebę wypracowania propozycji zmian dotychczasowych regulacji. W związku z postulatami o zmianę lub korektę niektórych rozwiązań systemowych zostanie powołany zespół, który będzie zajmował się zgłaszanymi postulatami.
Zespół będzie pracował w ramach tematycznych grup roboczych. Podczas prac grup roboczych, analizie będą mogły być poddane podniesione przez Pana Rzecznika kwestie dotyczące ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.