Osoby z nadwrażliwością na dźwięki a korzystanie z zatyczek do uszu na egzaminie

Dodano: 19 kwietnia 2024
Osoby z nadwrażliwością na dźwięki a korzystanie z zatyczek do uszu na egzaminie

Do MEN wpłynęła interpelacja w sprawie możliwości stosowania przez uczniów ze szczególną wrażliwością sensoryczną narzędzi umożliwiających skupienie podczas egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego. Zapytano, czy uczniowie mogliby zdawać egzamin z zatyczkami w uszach. MEN odpowiada negatywnie – w tegorocznych egzaminów zatyczki do uszu będą zabronione.

Z artykułu dowiedz się m.in.:

  • Czy obecne przepisy przewidują możliwość korzystania z zatyczek do uszu przez uczniów ze szczególną wrażliwością sensoryczną podczas egzaminów?
  • Dlaczego MEN odmawia prawa do używania zatyczek do uszu w trakcie egzaminów w 2024 roku?

Nadwrażliwość na dźwięki a egzamin ósmoklasisty i maturalny

Zaburzenia przetwarzania sensorycznego, których symptomy obejmują m.in. nadwrażliwość na dźwięki, mogą wpływać na od 5 do 16% uczniów. Uczniowie i absolwenci z tym problemem wyszli z inicjatywą wprowadzenia zmian legislacyjnych, które zagwarantują młodzieży z nadwrażliwością prawo do korzystania z zatyczek do uszu w czasie egzaminów. Zatyczki pozwoliłyby zniwelować dźwięki w tle, które osobom z nadwrażliwością słuchową mogą znacząco utrudnić bądź nawet uniemożliwić skupienie się nad rozwiązaniem zadań egzaminacyjnych.

MEN odpowiada – zatyczki nie na egzaminach w 2024 roku

W odpowiedzi na interpelację w sprawie wprowadzenia rozporządzenia dotyczącego stosowania przez uczniów ze szczególną wrażliwością sensoryczną narzędzi umożliwiających skupienie podczas egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego, MEN poinformował, że na egzaminach w 2024 r. uczniowie i absolwenci nie będą mogli korzystać z zatyczek do uszu.

W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z przepisami ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty absolwent posiadający zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, może przystąpić do egzaminu maturalnego w warunkach dostosowanych do jego stanu zdrowia, na podstawie tego orzeczenia.

Zakres możliwych dostosowań warunków przeprowadzania egzaminów określa art. 44zzr ust. 10 z 7 września 1991 r. ustawy o systemie oświaty. Szczegółowe informacje dotyczące możliwych sposobów dostosowania form i warunków przeprowadzania egzaminów zewnętrznych są zawarte w publikowanym corocznieKomunikacie dyrektora CKE.

Komunikat dyrektora CKE w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 roku został opublikowany 17 sierpnia 2023 r. Komunikat ten wskazuje, z jakich dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający.

Nie jest możliwe korzystanie w trakcie egzaminu maturalnego z materiałów i przyborów pomocniczych innych, niż wymienione w Komunikacie dyrektora CKE. Wszelkie zmiany w tym zakresie mogłyby zostać uwzględnione dopiero w latach następnych.

Powyższe oznacza, że w uczniowie przystępujący do egzaminów w 2024 r. nie mogą korzystać zatyczek do uszu w czasie egzaminów. 

Przeczytaj również: 

Tematyka

Sprawdź inne serwisy