Od 6 do 20 marca 2024 r. licealiści będą mogli korzystać z bezpłatnych spotkań online, prowadzonych przez studentki i studentów Uniwersytetu SWPS. Uczestnicy spotkań będą mogli lepiej poznać swoje prawa oraz dowiedzieć się co można zrobić, gdy prawa te są łamane. Licealiści będą mogli posłuchać o hejcie w internecie, dyskryminacji w miejscu pracy, prawach konsumenta, bezpieczeństwie finansowym w sieci oraz porozmawiać w grupie na te tematy.
28 lutego 2024 roku w Warszawie odbędzie się konferencja inaugurująca projekt „Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży”. Wydarzenie organizuje Instytut Badań we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Poznaj prelegentów, tematykę oraz sposób zapisu na konferencję.
Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zbiera od szkół ponadpodstawowych zgłoszenia dotyczące zapotrzebowania na wydruk zaadaptowanych podręczników dla słabowidzących i niewidomych uczniów szkół ponadpodstawowej. Informacje te umożliwią zaplanowanie dodruku na rok szkolny 2024/2025.
Prekonsultacje dotyczące ograniczenia wymagań w podstawie programowej rozpoczęły się 12 lutego 2024 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów do przesyłania własnych spostrzeżeń i sugestii. Przeczytaj, jakie zmiany są planowane i gdzie można zgłosić swoje uwagi.
22 lutego wejdzie w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Uregulowano w nim sytuację uczniów zwolnionych z egzaminu ósmoklasisty ze względu na niepełnosprawności sprzężone lub ze względu na szczególne przypadki losowe. Przeczytaj, jak zmienią się zasady rekrutacji do szkoły średniej.
Zestawy kart pracy dostępne na www.epedagogika.pl to idealne narzędzie, aby wzbogacić zajęcia szkolne w tym wyjątkowym okresie. Oferujemy szeroki wybór materiałów, które doskonale sprawdzą się zarówno w pracy z młodszymi dziećmi, jak i ze starszymi uczniami.
Minister Cyfryzacji wraz z Minister Edukacji Narodowej ogłosili zawieszenie programu „Laptop dla ucznia”, inicjatywy mającej na celu dostarczenie laptopów uczniom. Program ten, według wypowiedzi przedstawicieli rządu, zostanie zastąpiony przez nową inicjatywę o nazwie „Cyfrowy uczeń". Sprawdź szczegóły.
W dzisiejszej rzeczywistości zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w internecie jest priorytetem dla wielu rodziców. Pojawia się coraz więcej narzędzi, które mogą wesprzeć rodziców w tym zadaniu. Jednym z nich jest aplikacja mOchrona, stworzona przez NASK, umożliwiająca kontrolę rodzicielską online na smartfonach, tabletach i komputerach.