W dniu 19 września 2023 r. ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu. Oznacza to, że teraz powołując się na to rozporządzenie, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
Nauczyciele, którzy są uprawnieni do otrzymania bonu na zakup laptopa muszą złożyć odpowiedni wniosek do organu prowadzącego szkołę. Wniosek składa się za pośrednictwem organu prowadzącego. Informacje, które należy zawrzeć we wniosku określa art. 15 ust. 1 ustawy z 7 lipca 2023 r. o wyparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Sprawdź szczegóły.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej. Planowane zmiany mają charakter dostosowujący, porządkujący i doprecyzowujący. Sprawdź, co ma się zmienić.
17. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” jest największym w Polsce cyklicznym wydarzeniem dotyczącym bezpieczeństwa dzieci online. Skierowana jest do przedstawicieli instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz branży internetowej. Wciąż można dokonać rejestracji do udziału online.
Program profilaktyczny: „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wprowadzenie działań psychoedukacyjnych podejmowanych według określonego scenariusza, których celem jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym uczniów i szkodom wynikającym z problemów w ich środowisku. Wciąż trwa przyjmowanie zgłoszeń do programu.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza nowy program pod nazwą „Lekcje z Twórcą Ludowym”, który będzie skierowany do placówek powszechnego systemu szkolnictwa z obszarów wiejskich i twórców ludowych z terenu Rzeczpospolitej Polskiej – mistrzów wyróżniających się dorobkiem, chcących dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Celem programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej.
Narodowy Bank Polski zaprasza uczniów VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w XXI edycji „Konkursu na pracę pisemną”. Tematyka prac konkursowych nawiązuje do patrona roku 2023 – Mikołaja Kopernika i jego dokonań w dziedzinie ekonomii. Cele inicjatywy, wśród których są m.in. pogłębianie wiedzy oraz popularyzowanie edukacji ekonomicznej, korespondują natomiast z założeniami nowego przedmiotu biznes i zarządzanie. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.
Do 30 września 2023 r. w szkołach powinny zostać uchwalone programy wychowawczo-profilaktyczne. Ważne, aby program na nowy rok uwzględniał aktualne potrzeby oraz kierunki polityki oświatowej. Zachęcamy do zainspirowania się programem, w którym za priorytet na rok 2023/2024 przyjęto troskę o zdrowie psychiczne uczniów.