Zobacz, jak radzić sobie w sytuacji, gdy do szkoły uczęszcza uczeń z zaburzeniami psychicznymi. Sprawdź, jakie obowiązki na spoczywają na nauczycielach i jakie działania warto podjąć, aby go wspierać. W artykule w sposób uogólniony omówiono trudności ucznia ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną i wskazano kompleksowe rozwiązania dotyczące tej grupy uczniów.
Jeśli w opinii dostarczonej do szkoły wskazano potrzebę organizacji zajęć, to należy je zorganizować. Dotyczy to także uczniów szkół ponadpodstawowych. Dowiedz się, w jaki sposób je zorganizować, jeżeli w szkole nie został zatrudniony terapeuta.
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie określają, komu poradnia psychologiczno-pedagogiczna może wydać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy z uwagi na to, że za organizację kształcenia jest szkoła, należy ona do podmiotów, którym można przekazać dokument?
Przepisy nie precyzują, jaki wiek musi osiągnąć dziecko, aby możliwe było wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jak powinna postąpić poradnia, gdy o wydanie takiego orzeczenia występuje rodzic dziecka, które nie osiągnęło jeszcze wieku przedszkolnego?
Udzielanie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej wymaga wyrażenia zgody przez jego rodziców. Powołując się na ten obowiązek, którzy rodzice domagają się informowania o każdej rozmowie, którą dziecko odbywa ze szkolnym psychologiem lub pedagogiem. Czy specjalista ma obowiązek powiadamiania rodziców o spotkaniach z uczniem?
Przyjęło się przekonanie, że uczeń zdolny dobrze się uczy, nie sprawia trudności wychowawczych i jest wybitny w wybranej dziedzinie. A przecież szkoły pełne są uczniów zdolnych, którzy funkcjonują odmiennie: mają słabe oceny, podpadają nauczycielom i wydają się nie mieć żadnych ambicji. Paradoks? Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się więcej.
Kształcenie integracyjne polega na organizacji wspólnego kształcenia dzieci i młodzieży zdrowych z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością. Na przykładzie działalności jednego z dzielnicowych centrum ds. integracji w Warszawie przedstawiamy, jak można działać skutecznie na obszarach różnych aspektów funkcjonowania ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w systemie edukacji.
Przedstawiamy ostatnią część artykułu z serii dotyczącej mądrej i praktycznej indywidualizacji pracy na lekcji w zróżnicowanym zespole. Aby ułatwić i zobrazować sposoby na edukację włączającą, przedstawiamy praktyczne wskazówki metodyczne do pracy z uczniami z różnych grup z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Praca ze zróżnicowanym zespołem wymaga przede wszystkim systematycznego rozpoznawania potrzeb i możliwości uczniów – o czym pisałam w pierwszej części materiału. W oparciu o zyskane z rozpoznania informacje nauczyciel projektuje swoje działania edukacyjne i wychowawcze. Przedstawiamy kolejną część artykułu, w której sprawdzamy, jak wykorzystać emocje w uczeniu się oraz jak z pomysłem prowadzić zajęcia.
W edukacji włączającej szkołę postrzega się jako miejsce, którego zadaniem jest rozpoznanie prowadzone w celu uwzględnienia potrzeb każdego dziecka. Prowadzone przez nauczycieli i specjalistów rozpoznanie ma z jednej strony doprowadzić do indywidualizacji procesu kształcenia, z drugiej – umożliwić uczniom uczenie się we współpracy w dostosowanym do ich potrzeb tempie, z wykorzystaniem zróżnicowanych metod i technik pracy uwzględniających ich style uczenia oraz w warunkach biorących pod uwagę ograniczenia i możliwości poszczególnych uczniów.