Praca z dzieckiem zdolnym i uzdolnionym stanowi wyzwanie dla każdego nauczyciela, z uwagi na konieczność podejmowania wielu działań uwzględniających w procesie edukacji jego indywidualne predyspozycje. Dowiedz się, jak wspierać dziecko zdolne i w jaki sposób korzystać z rozwiązań prawnych ukierunkowanych na rozwój uczniów wykazujących szczególne uzdolnienia.
Niepokojącym zjawiskiem jest obniżanie się wieku dzieci chorujących na depresję. Sprawdź, jakie są przyczyny depresji u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz dowiedz się, na co zwrócić uwagę rodziców.
Warto poświęcić uwagę uczniom niepromowanym w pierwszej klasie gimnazjum, którzy znaleźli się w dość specyficznej sytuacji. Zmiany w organizacji systemu oświaty sprawiły, że muszą wrócić do szkoły podstawowej. To może okazać się trudne dla obu stron – ucznia i szkoły. Dlaczego i jak sobie z tym poradzić?
Uczeń z chorobą przewlekłą w klasie to wyzwanie. Zgodnie z polskim prawem dzieci te nie są objęte kształceniem specjalnym. Dowiedz się, co jest możliwe w szkole ogólnodostępnej, jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy. Przeczytaj aktualny artykuł, w którym uwzględniono wejście w życie ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami: Uczeń przewlekle chory w szkole – prawo i praktyka Wykorzystaj scenariusz zajęć: Jak rozmawiać z uczniami o chorobie przewlekłej rówieśnika z klasy?