Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III. Już najmłodsi uczniowie funkcjonują wśród stereotypów – dostrzegają czyjś wygląd, pochodzenie, status ekonomiczny i dokonują oceny na jego podstawie. Nieświadomie przejmują od dorosłych schematy zachowań, które powodują, że w ich grupach rówieśniczych pojawiają się niebezpieczne mechanizmy wykluczenia. Praca nad rozumieniem stereotypów, rozpoznawaniem ich jest bardzo ważna już na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Warsztat ma na celu zwiększenie wrażliwości dzieci na ryzyko wykluczenia, rozwój ich umiejętności komunikacyjnych.
O mowie nienawiści powiedziano już wiele. Mimo wielu kampanii społecznych i coraz większej świadomości społecznej dotyczącej tolerancji, nadal możemy zauważyć oznaki nietolerancji wśród uczniów. By wprowadzić w szkole czy klasie kulturę opartą na akceptacji i poszanowaniu równości musimy działać u podstaw. Warto zacząć od uświadamiania skąd biorą się objawy nietolerancji i jakie są ich przyczyny. Pracując z uczniami na przyczynach, a nie objawach możemy spodziewać się dużo lepszych rezultatów.
Podczas ćwiczenia uczniowie dowiedzą się, z jakimi uprzedzeniami można spotkać się w społeczeństwie oraz podejmą próbę akceptacji odmienności.
Zajęcia mają na celu wsparcie uczniów w zrozumieniu, w jaki sposób powstają stereotypy w społeczeństwie. Zajęcia umożliwiają również kształtowanie postawy akceptacji dla odmienności.
Celem zajęć jest kształtowanie u uczniów postaw tolerancji i akceptacji dla odmienności. Podczas zajęć uczniowie będą poddawali analizie własne przekonania dotyczące różnic fizycznych i psychicznych u ludzi.
Scenariusz lekcji dla uczniów klas I-III ukierunkowany na wyjaśnienie, czym jest i na czym polega tolerancja. Przeprowadzenie zajęć sprzyja kształtowaniu u uczniów postawy tolerancji i akceptacji wobec odmienności.
Scenariusz zajęć dla uczniów klas 1 szkoły podstawowej, którego zadaniem jest zapoznanie z różnorodnością międzykulturową (na przykładzie elementarzy dla pierwszoklasistów z różnych stron świata) oraz rozwijanie w dzieciach szacunku i tolerancji dla osób o odmiennej kulturze, kolorze skóry, zwyczajach, języku.
Zajęcia pomogą uczniom zrozumieć różnicę między tożsamością grupową a indywidualną. Celem zajęć jest także nauka poznawania tożsamości własnej i innych.
Celem zajęć jestrozwinięcie wiedzy na temat procesów zachodzących między osobami pochodzącymi z odmiennych kultur. Na zajęciach uczeń pozna i zrozumie pojęcie stereotypu.
Celem zajęć jest zwiększenie ciekawości wobec osób odmiennych kulturowo oraz rozwinięcie rozumienia różnic i podobieństw między rówieśnikami z innych kultur.
Z żalem należy przyznać, że wiek dwudziesty przeszedł do historii jako wiek nietolerancji. Co możemy zrobić, aby wiek dwudziesty pierwszy również nie zapisał się w podobny sposób w pamięci przyszłych pokoleń? Na ile postawa tolerancyjna pomaga w koegzystowaniu ludzi z różnych kultur, religii, klas społecznych? Jak o tolerancji warto uczyć w szkole?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.