przemoc w rodzinie

  Mam prawo do szacunku – karty pracy na Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Mam prawo do szacunku – karty pracy na Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Zestaw „Mam prawo do szacunku” to komplet kart pracy, które wspierają dzieci w wieku 7–10 lat w rozwijaniu świadomości emocjonalnej, wrażliwości na przemoc oraz odwagi do reagowania w trudnych sytuacjach. Pakiet został przygotowany z myślą o obchodach Dnia Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci i doskonale wpisuje się w działania profilaktyczne oraz wychowawcze promujące kulturę dialogu, wsparcia i reagowania bez przemocy. Dzięki różnorodnym formom zadań dziecko uczy się rozpoznawać emocje, nazywać je i adekwatnie reagować. Materiały zostały zaprojektowane tak, by umożliwić dziecku analizę sytuacji społecznych na podstawie ilustracji, podejmowanie decyzji w zadaniach typu „prawda/fałsz”, odróżnianie sytuacji bezpiecznych od niebezpiecznych, gotowość do rozmowy z zaufanym dorosłym, a także budowanie poczucia wpływu i sprawczości.

Twórz własne karty pracy i w kreatywny sposób rozwijaj umiejętności swoich uczniów! Za pomocą kreatora kart pracy z łatwością przygotujesz ciekawe materiały ćwiczeniowe odpowiednie dla Twoich uczniów. PRZETESTUJ!

Skąd się biorą klapsy? Jak rozmawiać z rodzicami o karach fizycznych stosowanych wobec dzieci?

Skąd się biorą klapsy? Jak rozmawiać z rodzicami o karach fizycznych stosowanych wobec dzieci?

Niech pierwszy rzuci kamień ten, który nigdy nie dał się wyprowadzić z równowagi. Dziecięca ekspresja bywa zachwycająca i urocza, ale ma też swoje mroczne strony. Trwający w nieskończoność krzyk, płacz, rzucanie się na ziemię, czy całkowita odmowa współpracy potrafią napiąć największego stoika. Jednak wychowanie to nie transakcja wymienna. Nie działa w niej zasada: oko za oko, ząb za ząb. Zadaniem dorosłego jest wspierać dziecko, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Co zrobić, jeśli w domu ucznia dorosły ucieka się kar cielesnych? Jak z nim rozmawiać, aby zrozumiał czym tak naprawdę są klapsy? 

Jeśli nauczyciel podejrzewa, że rodzic stosuje kary fizyczne powinien poprosić go o spotkanie. Dobrze jest najpierw porządnie przemyśleć, co właściwie chce się osiągnąć na konsultacji. Na początku warto ostudzić własne emocje. W złości i atmosferze oskarżania nie zbuduje się przestrzeni do współpracy z rodzicem.
Należy także pamiętać, że w polskim systemie prawnym obowiązuje zakaz stosowania kar fizycznych. Rodzice, którzy biją swoje dzieci stosują przemoc, nawet jeżeli nie dochodzi do uszkodzenia działa dziecka. Wystarcza, że naruszana jest jego nietykalność. Oczywiście przemoc domowa podlega zgłoszeniu odpowiednim służbom.
Nadużycia seksualne przemoc seksualna wobec ucznia

Nadużycia seksualne wobec dzieci i młodzieży – na co zwracać uwagę, gdy uczniowie mówią o seksualności

Zjawisko przemocy seksualnej budzi ogromne pokłady niepokoju i bezradności. W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele doniesień o molestowaniu dzieci, gwałtach, przekraczaniu ostatnich granic intymności, seksualności dzieci, nawet bardzo małych. Budzi to obrzydzenie, wstręt, ale również sensację, kontrowersje. Łatwo o podejrzliwość wobec mężczyzn związanych z zawodami opiekuńczymi wobec nieletnich – nauczycieli, wychowawców, psychologów, pedagogów. Często zaskakują nas doniesienia o wieloletnim molestowaniu, które przechodziło bez echa, ukrywane w domach i instytucjach. Pojawia się pytanie – jak zapobiec, wyłuskać spośród różnych zachowań dziecka te, które mogą świadczyć o nadużyciu? Co z nimi zrobić, jak zareagować? 

Zjawisko wykorzystywania seksualnego dzieci budzi ogromne pokłady niepokoju i bezradności. W mediach pojawia się wiele doniesień o przestępstwach seksualnych, molestowaniu dzieci, gwałtach, przekraczaniu ostatnich granic seksualności dzieci, nawet bardzo małych. Za każdym takim przypadkiem stoi konkretna osoba – sprawca, który wykorzystał zaufanie dziecka, by je krzywdzić w najbardziej intymny sposób. Budzi to obrzydzenie, wstręt, ale również sensację, kontrowersje.  

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak odróżnić zwykłą ciekawość dziecka od sygnałów możliwego doświadczania przemocy seksualnej?
  • Dlaczego małoletni nie mówią o przemocy seksualnej i jak nauczyciel?
  • Jak reagować, gdy uczeń wykazuje zachowania seksualne?
  • Czy wiesz, że kontakt dziecka z pornografią to też przemoc seksualna? Jak o tym rozmawiać w klasie?
  • Jak prowadzić profilaktykę, która chroni dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym?
Sprawdź inne serwisy