Wysłuchaj podcastu na temat rozwoju emocjonalnego dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz umiarkowanym. Dowiesz się, na co zwracać szczególną uwagę w pracy z uczniem, jak niepełnosprawność wpływ ana relacje rówieśnicze oraz pomóc uczniowi w nawiązywaniu kontaktu z kolegami i koleżankami.
Informacja o niepełnosprawności intelektualnej ucznia, niekiedy budzi u nauczycieli niepokój. Niepewność towarzyszy również rodzicom dziecka, które ma rozpocząć swoją edukacyjną przygodę. Jak pomóc uczniowi z tego rodzaju trudnościami? Czego się spodziewać? Jak deficyty w zakresie rozwoju intelektualnego wpłyną na relacje ucznia w grupie? Jakie sytuacje mogą być dla niego trudne? Jak poradzi sobie w szkolnej społeczności? Na ile rozumie emocje i motywacje innych? Poddajmy analizie różnorodne przekonania na temat emocjonalności osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przyjęcie ucznia z Ukrainy, który nie zna języka polskiego nakłada na szkołę szereg obowiązków. Jednym z nich jest konieczność zorganizowania dodatkowej nauki języka polskiego. Jednak co w sytuacji, gdy uczniem jest dziecko z niepełnosprawnością intelektualną? Czy w takim przypadku szkoła także organizuje dodatkowe zajęcia?
Co zrobić, jeżeli rodzice ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w trakcie roku szkolnego dostarczą nowe orzeczenie, w którym wskazana będzie niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym? Odpowiedź ma doniosłe znaczenie, ponieważ uczeń powinien rozpocząć realizację innej podstawy programowej. Sprawdź, jakie konsekwencje wywołuje nowe orzeczenie i zmiana stopnia niepełnosprawności intelektualnej w trakcie roku.
Przeczytaj również:
Przepisy pozwalają na łączenie w oddziałach specjalnych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Najważniejsze jest, aby uczniowie realizujący obowiązek edukacji w oddziale specjalnym korzystali z indywidualizacji nauczania. Tę zapewnia prawidłowo opracowany IPET oraz dostęp do edukacji zgodnej z potrzebami. Jeżeli potrzeby ucznia zostaną zaspokojone w oddziale łączonym, nie ma przeszkód, aby zorganizować. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, dotyczących tworzenia klas łączonych. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak przepisy regulują łączenie uczniów w różnym wieku w oddziale specjalnym. Dowiedz się, jak stosować je w odniesieniu do szkoły ogólnodostępnej z oddziałami specjalnymi.
Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną odbywa się na podstawie odrębnej podstawy programowej. Jeżeli taki uczeń uczęszcza do szkoły ogólnodostępnej, to pojawia się problem dotyczący prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania. Uczeń może przecież uczęszczać na część zajęć z całą klasą, ale nie realizuje w tym czasie takich samych treści. Gdzie wówczas zapisać temat jego zajęć? Sprawdź, jak prowadzić dziennik dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Przeczytaj również artykuł:
Efektywne wspomaganie ucznia w ramach kształcenia, wychowania i opieki jest złożonym procesem. Wymaga nie tylko zapoznania się z diagnozą, treścią orzeczenia i wynikami WOPFU. Do planowania pracy oraz zajęć potrzebna jest również wiedza teoretyczna. Przeczytaj artykuł poświęcony zagadnieniom niepełnosprawności intelektualnej. Dowiesz się, jaka jest rola szkoły w dostosowaniu warunków do specjalnych potrzeb ucznia. Poznasz również najważniejsze zasady kształcenia, wychowania i opieki w edukacji szkolnej.
Ćwiczenie wykorzystujące projekcję obrazów. Zadanie ucznia polega na rozpoznaniu emocji i uczuć postaci wyświetlanej na filmie. Na zakończenie ćwiczenia uczeń określa swój stan emocjonalny w danej chwili. Zadanie do wykorzystania podczas zajęć z uczniami z autyzmem, w tym zespołem Aspergera oraz uczniami z niepełnosprawnością intelektualną.
Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym realizują odrębną podstawę programową. Wynika to z tego, że cele edukacyjne dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną są inne, niż dla uczniów w normie. Treść podstawy programowej została określona w rozporządzeniu, z artykułu dowiesz się natomiast, na co zwracać uwagę wyznaczając szczegółowe cele edukacyjne dla ucznia.
Niepełnosprawność, spektrum autyzmu, przebyte choroby czy urazy, to tylko niektóre czynniki zaburzające możliwość porozumiewania się za pomocą słów. Dla takich osób powstały różne systemy komunikacji bez słów mówionych. W artykule omówiono alternatywne systemy wspomagające rozwój komunikacji uczniów z niepełnosprawnością i zaburzeniami mowy.
W doborze metod pracy z konkretną osobą należy przede wszystkim przyjąć kryterium wiedzy psychologicznej i pedagogicznej na temat występujących zaburzeń oraz sprawdzonych, naukowo udowodnionych metod oddziaływań tak. Jest to konieczne, aby postępowanie terapeutyczne było jak najskuteczniejsze i przynosiło zamierzone rezultaty. OP czym jeszcze pamiętać podczas doboru metod pracy z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną?
W szkole podstawowej uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym realizują odrębną podstawę programową. Często pojawia się pytanie, czy tę podstawę powinni realizować także uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim sprzężoną z innymi rodzajami niepełnosprawności.
Pobierz wzór indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dla ucznia klasy III szkoły podstawowej, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. Pamiętaj, że dokument stanowi jedynie przykład. IPET dla każdego ucznia musi zostać opracowany w odniesieniu do stwierdzonych potrzeb.
Zorganizowanie zdalnego nauczania dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym stanowi wyzwanie dla nauczycieli oraz rodziców. Obowiązujące przepisy zawierają jednak regulacje stanowiące furtkę dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli.
W odniesieniu do dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym obowiązują te same przepisy, które dotyczą wszystkich dzieci z niepełnosprawnością. Przedszkole publiczne nie może odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola, jeśli spełnia ono kryteria rekrutacji.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.