Zorganizowanie zdalnego nauczania dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym stanowi wyzwanie dla nauczycieli oraz rodziców. Obowiązujące przepisy zawierają jednak regulacje stanowiące furtkę dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nie wszyscy nauczyciele odnajdują się w prowadzeniu zajęć zdalnych w bezpośrednim kontakcie w czasie rzeczywistym i odmawiają korzystania z kamery i mikrofonu. Niektórzy nie widzą potrzeby takiego działania i wolą przekazywać uczniom przygotowane wcześniej nagrania. Czy zajęcia można prowadzić tylko przy pomocy komunikacji mailowej, za pomocą której dzieciom przesyłane są notatki albo nagranie oraz ćwiczenia do wykonania?
Z artykułu dowiesz się m.in.
Prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania w okresie zdalnego nauczania nie różni się istotnie od dokumentowania zajęć prowadzonych w szkole. Problemem może być natomiast dokumentowanie zajęć prowadzonych przez pedagoga czy psychologa szkolnego, którzy nie prowadzą lekcji przedmiotowych.
Już od pierwszych dni prowadzenia zajęć zdalnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nauczyciele skarżą się na to, że uczniowie bez ich zgody nagrywają przebieg lekcji. Nierzadko na prośbę rodziców, którzy chcą wiedzieć, jak wygląda zdalne nauczanie. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? A co, jeżeli zajęcia nagrywa nauczyciel, który chce przekazać rodzicom informację o zachowaniu ucznia w czasie zajęć?
Bez względu na okoliczności edukacja musi spełniać swoją rolę. Nie jest to łatwe zdanie w warunkach epidemiologicznych, kiedy nauka odbywa się w modelu zdalnym, albo hybrydowym. Kluczowe jest umożliwienie wszystkim uczniom korzystania z zajęć na takim samym poziomie i stworzenie nauczycielom komfortowych warunków pracy.
Z wykorzystaniem monitora interaktywnego Newline, bez względu na obowiązujący model nauczania, nauczyciel pracuje tak samo.
Wszyscy jesteśmy zamknięci, ciągle ktoś komuś przeszkadza w nauce lub pracy – opowiadają w czasie terapii online dzieci i nastolatki, które od tygodni uczą się zdalnie. Niektórzy mają przywilej posiadania własnego pokoju, szybkiego łącza i wspierającego otoczenia, które rozumie, że siedzenie z rówieśnikami na komunikatorze lub połączeniu video to kontakt cenniejszy niż złoto. Ale niestety domy, bloki, kamienice są pełne młodych ludzi, którzy tak luksusowej sytuacji nie zaznają. Jak im pomóc?
Zestaw zawiera 4 karty pracy przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat. Uczeń poznaje postać Olka, chłopca, który boi się zasnąć sam. Jego zadaniem będzie pomóc mu wyrazić lęk, poprzez narysowanie tego, czego się boi.
Wigilia klasowa jest ważnym wydarzeniem dla większości uczniów. To czas, kiedy mogą ze sobą porozmawiać i nikt nie będzie ich uciszać, kiedy mogą w przyjemnej atmosferze pobawić się, pośpiewać i zmniejszyć dystans dzielący ich oraz nauczycieli. Szczególnie przyjemne są wspólne przygotowania do Mikołajek, dekorowanie klasy, planowanie menu, wymyślanie atrakcji, a przede wszystkim – wymiana upominków. Jednak jak zorganizować Wigilię podczas pandemii?
Pomoc w nauce nie oznacza, że rodzic ma wcielać się w rolę nauczyciela albo odrabiać wraz z dzieckiem wszystkie prace domowe. Dowiedz się, jak możesz pomagać dziecku w organizowaniu pracy własnej i w nauce tak, aby rozwijać jego samodzielność. Poznaj także zasady postępowania w obliczu trudności.
W załączniku znajdziesz gazetkę dla rodziców
Ekspert wyjaśnia regulacje dotyczące możliwości zorganizowania indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego indywidualnego nauczania w formie zdalnej.
Rozwijanie umiejętności myślenia logicznego to zestaw kart pracy dla uczniów klas I-IV. Zadania można wykonać samodzielnie, z rodzicami, starszym rodzeństwem lub nauczycielem.
Rozwijanie umiejętności nazywania i wyrażania emocji to zestaw kart pracy dla uczniów klas I-IV. Dodatkowo zadania mają na celu rozwijanie motoryki małej. Zadania można wykonać samodzielnie, z rodzicami, starszym rodzeństwem lub nauczycielem.
Zadania przeznaczone dla uczniów klas III-VI. Zestaw zawiera 3 karty pracy, na których dziecko znajdzie wzór narysowany bez odrywania ręki. Zadaniem jest skopiowanie wzoru jak najdokładniej. Ćwiczenie wspiera wzmacnianie koncentracji i uważności, a także motoryki małej.
Nauczyciele pracujący zdalnie spędzają przed ekranem komputera większość czasu przeznaczonego na realizację pensum dydaktycznego. W związku z tym wydaje się, że są uprawnieni do otrzymania dofinansowania na zakup okularów. Sprawdź, jak tę kwestię reguluje prawo.
Fundamentem dziecięcego poczucia bezpieczeństwa jest stałość. Nagła utrata kontaktu z ważnym opiekunem, jakim jest szkolny wychowawca, może być niezwykle trudna. Tym razem dzieci nie miały możliwości przygotowania się na przerwę od chodzenia do szkoły, jak w przypadku zwykłych ferii zimowych czy wakacji letnich. Decyzja dorosłych je zaskoczyła i w dużej mierze na pewno przestraszyła. Dlatego warto zadbać o ciągłość relacji ze swoimi wychowankami – zadzwonić do nich, wysłać wiadomość, nawet zbiorowy liścik albo zebrać się na odwagę i nagrać krótki filmik.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.