Depresja to długotrwały, szkodliwy i poważny stan. Charakteryzuje się przede wszystkim nadmiernym obniżeniem nastroju, ale również innymi objawami psychicznymi, behawioralnymi i fizycznymi. Pojawienie się objawów depresyjnych zazwyczaj związane jest z aktualnie trudnymi przeżyciami. Dla dzieci i młodzieży jest to bardzo często stres związany ze szkołą: nadmierne wymagania, nasilona rywalizacja wśród uczniów, presja i przemoc rówieśnicza. Rozpoznanie depresji stawiane jest przez lekarza psychiatrę, który podejmuje decyzję o włączeniu odpowiedniego leczenia depresji. Często obok leczenia farmakologicznego zalecana jest również opieka psychologiczna lub psychoterapia. Odpowiednie zatroszczenie się o dziecko w szkole wspiera proces terapeutyczny, dzięki czemu powrót do zdrowia może nastąpić szybciej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Pobierz zestaw kart pracy, który zawiera szczegółowe studia przypadków dotyczące rówieśniczej pomocy w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Karty pracy zostały zaprojektowane, aby rozwijać u młodych ludzi umiejętności wsparcia rówieśników znajdujących się w potrzebie. Młodzi ludzie będą mieli okazję zastanowić się nad skomplikowanymi sytuacjami, w jakich mogą znaleźć się ich przyjaciele oraz przemyśleć różne sposoby reagowania i udzielania pomocy. Dzięki takim ćwiczeniom, uczniowie mogą nauczyć się rozpoznawania oznak przemocy domowej, problemów emocjonalnych, a także zrozumienia, jak ważne jest wsparcie i empatia w relacjach rówieśniczych. Zestaw ten kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, empatii oraz na znaczenie tworzenia bezpiecznej przestrzeni dla otwartej i szczerze rozmowy.
Twórz własne karty pracy i w kreatywny sposób rozwijaj umiejętności swoich uczniów! Za pomocą kreatora kart pracy z łatwością przygotujesz ciekawe materiały ćwiczeniowe odpowiednie dla Twoich uczniów. PRZETESTUJ!
Pobierz zestaw kart pracy zawierających case study dotyczące pomocy rówieśniczej. Rozwijanie umiejętności udzielania pomocy rówieśniczej korzystne nie tylko dla osób otrzymujących wsparcie, ale również dla osób angażujących się w takie działania. Pomoc rówieśnicza przyczynia się do wzmacniania więzi, rozwija empatię, umiejętności komunikacyjne i społeczne. Udzielanie pomocy rówieśniczej może mieć również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Dla osoby, która otrzymuje pomoc, jest to sygnał, że nie jest sama i może liczyć na innych w trudnych chwilach. Natomiast osoba udzielająca pomocy może odczuwać satysfakcję i radość z pomagania innym, co może przyczynić się do poprawy jej samopoczucia.
Zapraszamy na szkolenie dotyczące kryzysów i trudnych sytuacji w szkole. W pierwszej części ekspert wyjaśnia, czy, jest kryzys i jakie mogą być jego źródło. Materiał dedykowany jest w szczególności wychowawcom oraz pedagogom i psychologom szkolnym.
Obejrzyj nagranie i dowiedz się m.in.:
Obejrzyj również: Kryzysy i trudne sytuacje w szkole. Część 2. Jak pracować z uczniem w kryzysie?
Zapraszamy na drugą część szkolenia dotyczącego kryzysów i trudnych sytuacji w szkole. Tym razem ekspert wyjaśnia, jakie są rodzaje kryzysów i podpowiada, co można robić, a czego nie robić w sytuacji wystąpienia kryzysu w szkole. Materiał dedykowany jest w szczególności wychowawcom oraz pedagogom i psychologom szkolnym.
Obejrzyj nagranie i dowiedz się m.in.:
Obejrzyj również: Kryzysy i trudne sytuacje w szkole. Część 1. Czym jest kryzys i jakie są jego źródła?