Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i wychowujący dziecko do lat 4, może odmówić udziału w egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, który odbędzie się w sobotę?
Pytanie: Uczeń III klasy branżowej szkoły I stopnia specjalnej posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (niepełnosprawność sprzężona). Funkcjonowanie ucznia pogorszyło się, rodzice chcieliby, aby ich dziecko nie przystąpiło do egzaminu zawodowego, tym samym nie ukończyło branżowej szkoły a od września zostało zapisane do klasy I szkoły przysposabiającej do pracy. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Czy możliwe jest przyjęcie do szkoły przysposabiającej do pracy po rozpoczęciu nauki w szkole branżowej.
Pytanie: Proszę o informację, czy pedagog specjalny może stworzyć sobie sam dziennik lekcyjny według rozporządzenia. Czy taki dokument jest ważny? Czy musi to być gotowy dziennik z określonego wydawnictwa. Co powinien zawierać taki dziennik?
Pytanie: Uczeń szkoły podstawowej w orzeczeniu ma wskazane zajęcia z doradztwa zawodowego. Czy są to zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej i mają trwać 45 minut?
Pytanie: Czy uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm w tym z zespołem Aspergera podczas egzaminu ósmoklasisty w sesji 2024 w trakcie części matematycznej może używać kalkulatora? Takie zalecenie wynika z orzeczenia.
Pytanie: Rodzic złożył wniosek o wydanie o zaświadczenia o faktycznym przebywaniu dziecka w świetlicy (dzień, godzina od-do) w okresie od 4 września do dziś. Czy szkoła takie zaświadczenie może wypisać?