Wielu nauczycieli posiadających kwalifikacje do pracy z uczniami klas I-III prowadzi, w ramach jednego stosunku pracy, także zajęcia w przedszkolach. Jak w takim przypadku rozlicza się urlop wypoczynkowy nauczyciela i kto decyduje o terminie jego wykorzystania?
Nauczyciele, którym powierzono funkcję wychowawcy klasy są uprawnieni do otrzymywania dodatku funkcyjnego. Dodatek ten przyznaje się na czas pełnienia funkcji. Czy to oznacza, że wychowawcy ostatnich klas liceum ogólnokształcącego po raz ostatni powinni otrzymać go w kwietniu? Poznaj odpowiedź eksperta.
Kwestie dotyczące wysokości dodatku motywacyjnego budzą wiele wątpliwości. Wśród najczęściej pojawiających się pytań należy wskazać na to dotyczące obowiązku informowania rady pedagogicznej o przyznaniu tego dodatku oraz jego wysokości. Sprawdź, czy dyrektor szkoły ma obowiązek ujawniania takich informacji.
Większość nauczycieli, w szczególności stażystów i kontraktowych, opracowuje konspekty prowadzonych przez siebie zajęć, mimo że przepisy prawa oświatowego nie nakładają na nich takiego obowiązku. Zdarza się jednak, że żądanie przedłożenia konspektu jest zgłaszane przez dyrektora szkoły. Sprawdź, czy dyrektor może żądać opracowywania i przekazania mu takiego dokumentu.
Decyzję o powierzeniu nauczycielowi pełnienia funkcji wychowawcy podejmuje dyrektor szkoły. W uzasadnionych przypadkach decyzja może zostać zmieniona, a wychowawstwo powierzone innemu nauczycielowi. Sprawdź czy w takiej sytuacji nauczyciel korzysta z ochrony prawnej. Jakich formalności powinien dopełnić dyrektor, aby postępować zgodnie z prawem?
Nagrody przyznawane za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej zasadniczo mają charakter uznaniowy, co oznacza, że decyzja o jej przyznaniu należy do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły. Czy to oznacza, że nauczyciel nie może domagać się wyjaśnienia w przypadku pominięcia go przy przyznawaniu nagrody?
Coraz więcej nauczycieli, w szczególności specjalistów, łączy zatrudnienie w kilku szkołach lub placówkach. Sprawdź czy dyrektor szkoły mimo to może przydzielać im godziny doraźnych zastępstw wiedząc, że będzie to kolidowało z pracą w drugiej.
W skład zespołu nadzorującego część pisemną egzaminu zawodowego, w przypadku zespołu nadzorującego powołanego w szkole, wchodzi co najmniej dwóch nauczycieli. Jeden z nich musi być zatrudniony w innej szkole. Sprawdź, na jakiej podstawie ten nauczyciel może zostać zwolniony z zajęć w miejscu pracy, aby zgodnie z prawem uczestniczyć w egzaminie w innej placówce.
Nie każdy nauczyciel, któremu powierzono funkcję wychowawcy klasy odnajduje się w tej roli. W takiej sytuacji są dwie możliwości – sprawowanie wychowawstwa, mimo towarzyszącego poczucia niespełnienia lub rezygnacja. Okazuje się jednak, że na to drugie rozwiązanie niekiedy nie chce przystać dyrektor szkoły. Sprawdź, czy dyrektor dysponuje narzędziami prawnymi, którymi może nakłonić do dalszego pełnienia funkcji wychowawcy, nawet jeżeli odbywa się to wbrew jego woli.
Nie ulega wątpliwości, że nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. W związku z tym nauczyciele mają obowiązek pełnienia tzw. dyżurów międzylekcyjnych. Sprawdź, czy możesz zostać zwolniony z tego obowiązki, a jeżeli tak – na jakiej podstawie.