Coraz większa liczba nauczycieli decyduje się na zatrudnienie w więcej niż jednej placówce. Pogodzenie pracy w dwóch, a czasem trzech szkołach, jest trudne nie tylko ze względu na obciążenia pracą, ale także pod kątem organizacyjnym. Najwięcej trudności pojawia się w momencie, kiedy obowiązki wynikające z zatrudnienia w każdej ze szkół zaczynają ze sobą kolidować. Tak dzieje się w szczególności na początku roku szkolnego oraz wiosną, kiedy uczniowie wraz z wychowawcą wyjeżdżają na wycieczki integracyjne i zielone szkoły. Co może zrobić wychowawca, gdy z powodu wycieczki klasy nie może świadczyć pracy w drugiej szkole?
Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął uchwałę w sprawie przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji informacyjnej w ramach Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Pracowników Oświaty. Jakie są cele akcji? Jak będzie przebiegała? I najważniejsze – o czym powinni pamiętać nauczyciele, by nie narazić się na negatywne konsekwencje udziału w strajku włoskim? Zapoznaj się ze wskazówkami ekspertów.
Jak co roku, do końca marca w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej, wypłacone zostaną tzw. trzynastki. Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne, trzeba spełnić kilka warunków. Sprawdź, kto nie otrzyma trzynastki za 2022 rok.
Na złożenie wniosków o dofinansowanie na zakup sprzętu pozostały niecałe dwa tygodnie. Sprawdź, jakich terminów trzeba dotrzymać oraz niedopełnienie jakich warunków może sprawić, że nauczyciel nie otrzyma dofinansowania na zakup sprzętu, oprogramowania lub usług.
Nauczycielom zatrudnionym w jednostkach systemu oświaty przysługuje jednorazowe dofinansowanie zakupu sprzętu lub oprogramowania, przydatnych w prowadzeniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć. Nie każdy nauczyciel będzie jednak mógł skorzystać z dofinansowania.
Nauczyciel może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego, jeżeli jest zatrudniony co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru zajęć. Czy w takiej sytuacji powinien otrzymać tzw. dodatek na start w pełnej wysokości czy raczej w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy?
Częściowe przywrócenie funkcjonowania jednostek oświatowych sprawiło, że dyrektorzy zastanawiają się nad tym, którym nauczycielom powierzyć opiekę nad dziećmi. Zalecenia MEN mówią, aby do pracy stacjonarnej nie angażować osób powyżej 60. roku życia. A co, jeżeli w przedszkolu lub szkole jedyny specjalista posiadający kwalifikacje do prowadzenia określonego rodzaju zajęć ma ukończone 60 lat?