Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe przewiduje nowe rozwiązanie dotyczące przeciwdziałania narkomanii w szkołach i placówkach poprzez rozszerzenie programu wychowawczo-profilaktycznego o coroczną diagnozę potrzeb rozwojowych uczniów. Sprawdzamy szczegóły zmian!
Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe przewiduje duże zmiany m.in. w kształceniu zawodowym, praktycznej nauce zawodu czy dopuszczaniu podręczników. Zmiany obejmą również organizację opieki stomatologicznej oraz stołówek szkolnych. Poznaj 10 obszarów zmian w prawie oświatowym.
W latach szkolnych 2014/15–2016/2017 szkoły realizowały zadania wychowawcze, osiągając cele założone w programach wychowawczych i profilaktyki. Jednak w połowie skontrolowanych szkół programy nie posiadały mierników realizacji działań, co nie pozwalało na rzetelną ocenę ich skuteczności. W niektórych szkołach stwierdzono nieadekwatność tych programów w odniesieniu do potrzeb i wymogów prawnych.
Organizacja wycieczek szkolnych to nie tylko doskonała okazja do nauki poza klasą, ale także sposób na rozwijanie zainteresowań i umiejętności uczniów. Każda wycieczka musi być zorganizowana i zrealizowana w trakcie roku szkolnego zgodnie z przepisami określonymi w rozporządzeniu MEN z 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. W artykule przedstawimy najważniejsze zasady dotyczące organizacji i realizacji wycieczek szkolnych.