Zindywidualizowana ścieżka obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego to forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci, które z powodu różnych trudności w funkcjonowaniu nie mogą w pełni uczestniczyć we wszystkich zajęciach ze swoją grupą rówieśniczą. Zindywidualizowana ścieżka budzi wątpliwości w zakresie ubiegania się o jej organizację oraz przebieg realizacji podstawy programowej. Dzieci objęte zindywidualizowaną ścieżką obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego część zajęć będą realizowały indywidualnie, a część razem z grupą. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób zorganizować dla dziecka pomoc w tej formie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zindywidualizowana ścieżka kształcenia jest jedną z form wsparcia uczniów. Jest przeznaczona dla tych, którzy z uwagi na trudności w funkcjonowaniu, nie mogą uczestniczyć w zajęciach z oddziałem. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek do poradni. Wyjaśniamy także, jak zorganizować takie kształcenie oraz jakie dokumenty powinna przygotować szkoła.
Przeczytaj również:
Pobierz wzór:
Potrzeba opracowania IPET dla ucznia posiadającego orzeczenie nie budzi wątpliwości. Obowiązek stworzenia IPET wynika wprost z przepisów. Nie ma natomiast regulacji dotyczących opracowania przez nauczycieli dodatkowych dokumentów. Sprawdź, czy stworzenie arkusza dostosowań metod i form pracy w ramach poszczególnych zajęć jest obowiązkowe. Dowiedz się, które przepisy zawierają informacje o dostosowaniach w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów szkoły.
Opinia o specyficznych trudnościach w uczeniu się, wydana po ukończeniu klasy III szkoły podstawowej, zachowuje ważność przez cały okres kształcenia. Okazuje się jednak, że niektórzy dyrektorzy szkół podważają jej aktualność i żądają ponownego przeprowadzenia badania ucznia. Sprawdź, który przepis wskazuje, że opinia o dysleksji wydana po klasie III szkoły podstawowej jest ważna na wszystkie etapy edukacyjne.
Niektórzy uczniowie mogą zostać zwolnieni przez dyrektora szkoły z obowiązku nauki drugiego języka obcego albo języka łacińskiego. Katalog przesłanek uprawniających do takiego zwolnienia ma charakter enumeratywny, tzn. został ściśle określony w przepisach i nie można go rozszerzać.
Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, na podstawie której dyrektor może zwolnić ucznia z nauki drugiego języka, powinna zawierać dane wskazane w przepisach. Czy należy zawrzeć w niej również stwierdzenie, że opinia dotyczy zwolnienia z nauki drugiego języka z uwagi na określony/zdiagnozowany problem ucznia?
Dostarczenie do przedszkola lub szkoły orzeczenia lub opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej zobowiązuje dyrektora i nauczycieli do realizowania zawartych w nich zaleceń. W celu szybkiej organizacji form wsparcia dla uczniów niektórzy dyrektorzy wyznaczają termin na dostarczenie dokumentu z poradni, np. 30 września. Trzeba pamiętać, że taki termin ma charakter wyłącznie instrukcyjny, tj. jego przekroczenie nie wywołuje konsekwencji. Innymi słowy, dyrektor szkoły nie może wyznaczyć terminu na dostarczenie opinii lub orzeczenia i zastrzec, że po jego przekroczeniu szkoła nie zorganizuje pomocy.
Objęcie ucznia kształceniem specjalnym nie oznacza, że do szkoły nie będą dostarczane inne dokumenty z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Najczęściej oprócz orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, do szkoły przynoszone są opinie o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną. W artykule wyjaśniamy, jakie kroki podjąć, jeżeli uczeń objęty kształceniem specjalnym otrzyma dodatkowo opinię o specyficznych trudnościach w uczeniu się. Czy dostarczenie opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej oznacza, że trzeba ponownie dokonać WOPFU i zmodyfikować IPET?
Rodzic ucznia z niepełnosprawnościami wymienionymi w rozporządzeniu może złożyć do dyrektora szkoły wniosek o zwolnienie dziecka z nauki drugiego języka obcego. Do wniosku należy dołączyć odpowiednią opinię lub orzeczenie wydane przez poradnię. A co, jeżeli poradnia nie zaleciła takiego zwolnienia? Czy możliwe jest zwolnienie z nauki drugiego języka bez wskazania w opinii lub orzeczeniu?
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna orzeczenie lub opinię przekazuje się wnioskodawcy jednym egzemplarzu. Wnioskodawca może jednak wystąpić o kopię orzeczenia lub opinii poświadczoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora poradni lub upoważnioną przez niego osobę. Pobierz wzór wniosku o wydanie kopii orzeczenia lub opinii.
Doręczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii w sprawie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu wiąże się z nałożeniem na nauczycieli szczególnych obowiązków, również tych związanych z prowadzenie dokumentacji. W wielu placówkach dla dzieci posiadających orzeczenie lub opinię przygotowuje się plan działań wspierających, kartę indywidualnych potrzeb i dostosowanie wymagań edukacyjnych. Sprawdź, czy to obowiązkowe.
Dyskalkulia, choć mniej znana niż dysleksja, stanowi poważne wyzwanie dla wielu uczniów. Dowiedz się, jak rozpoznaje się tę specyficzną trudność w uczeniu. W artykule wymieniono najczęściej występujące objawy dyskalkulii u uczniów oraz przedstawiono proces ubiegania się o wydanie opinii w sprawie specyficznych trudności w uczeniu się dla ucznia z podejrzeniem dyskalkulii.
Przepisy nie określają daty ważności opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wynika ona bowiem nie z daty jej wydania, lecz z merytorycznej zawartości uwarunkowanej aktualnymi potrzebami ucznia, które na przestrzeni kilku lat mogą się istotnie zmienić. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, czy opinia wydana miesiąc, kilka miesięcy czy nawet lat temu jest aktualna.
Uczniowie z orzeczeniami mogą, oprócz niepełnosprawności, borykać się z takimi samymi problemami, jak ich zdrowi rówieśnicy, którym wydaje się opinię. Przykładowo, zdrowy uczeń może przykładem mogą być dysgrafia, dysortografia czy dysleksja. Czy dla ucznia z orzeczeniem trzeba wnioskować dodatkowo o opinię w sprawie specyficznych trudności w uczeniu się?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.