„Tworzenie IPET – Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny” to szkolenie, które pozwala zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności w opracowywaniu IPET, zarówno dla młodszych uczniów, jak i pełnoletnich. Ekspertka, Joanna Latosińska Kulasek, dzieli się swoim doświadczeniem i wyjaśnia, jak opracować jeden z najważniejszych dokumentów uczniów objętych kształceniem specjalnym, aby skutecznie wspierać uczniów z orzeczeniem. Ze szkolenia dowiesz się, jak w praktyce tworzyć IPET, który realnie odpowiada na potrzeby uczniów i jak skutecznie wdrażać program w codziennej pracy szkolnej. W trakcie szkolenia ekspertka dzieli się osobistymi doświadczeniami i przykładami trudności, na które natrafiła w pracy z uczniami. Wskazuje przykładowe rozwiązania, które warto zastosować w pracy z uczniem mającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Celem spotkania zespołu nauczycieli i specjalistów jest przede wszystkim omówienie wyników wieloaspektowej oceny funkcjonowania ucznia oraz dostosowanie Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET). Ponadto, zespół ocenia efektywność dotychczasowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej świadczonej uczniowi. Poniżej przedstawiamy przykładowy formularz karty ustaleń zespołu, który można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb.
Przeczytaj również:
Zespół opracowujący IPET po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i ocenie efektywności IPET może dokonać modyfikacji programu. Żadne przepisy nie określają wzoru modyfikacji IPET, dlatego decyzja o tym, jaką formę będzie miała, należy do zespołu. Co jednak istotne, że modyfikacje powinny być kontynuacją działań i odzwierciedlać zakres zmian w funkcjonowaniu ucznia i dokonywane modyfikacje. Z tego względu zmiany dokonywane w IPET mogą dotyczyć jedynie tych obszarów, działań, form wsparcia, celów itp., które ulegają zmianie (aneks do IPET). Może to być również odrębny dokument pełnego IPET z dopiskiem „modyfikacja”. Pobierz przykładowy wzór aneksu do IPET, w którym wskazano obszary zmian.
Specjaliści przygotowujący końcoworoczne oceny efektywności działań podejmowanych na rzecz uczniów często stają przed dylematem, czy dla ucznia z IPET trzeba opracować odrębnie ocenę efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W artykule wyjaśniamy zależności między oceną efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej a oceną efektywności IPET.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Obowiązek dwukrotnego dokonania wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia w trakcie roku nie oznacza, że zespół musi dwa razy zmodyfikować IPET. Modyfikacja IPET nie może nastąpić bez WOPFU, jednak WOPFU nie pociąga za sobą obowiązku wprowadzenia zmian do IPET. Sprawdź, kiedy nie trzeba modyfikować IPET po dokonaniu WOPFU.
Przyjmuje się, że na początku roku szkolnego nauczyciele i specjaliści przeprowadzają wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania ucznia, która posłuży do opracowania lub modyfikacji IPET. Nasza czytelniczka zapytała, czy do opracowania modyfikacji IPET można wykorzystać WOPFU z czerwca? Okazuje się, że to możliwe. Sprawdź, wrześniowa modyfikacja IPET może zostać przeprowadzona na podstawie z WOPFU z czerwca.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.