Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza do pobrania bezpłatnej publikacji Public relations w szkole. Krótki przewodnik dla nauczycieli. Wydawnictwo jest skierowane do nauczycieli, psychologów i pedagogów, kadr zarządzających placówkami edukacyjnymi oraz wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnymi metodami komunikacji społecznej.
W dniu 21 grudnia 2023 r. ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Oznacza to, że teraz powołując się na to rozporządzenie, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wielu chwil wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek życzy Redakcja portalu ePedagogika.pl.
Monika Horna-Cieślak została nową Rzeczniczką Praw Dziecka. W dniu 20 grudnia 2023 r. złożyła w Sejmie uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązała się m.in. do tego, że będzie strzec praw dziecka, kierując się przepisami prawa, dobrem dziecka i dobrem rodziny.
Nowy Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że program „Laptopy dla uczniów” będzie kontynuowany. Oznacza, to że także w przyszłym orku uczniowie czwartych klas szkół podstawowych otrzymają bezpłatnie laptopy.
W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.
Nowym Ministrem Edukacji została Barbara Nowacka, natomiast Ministrem Nauki Dariusz Wieczorek. Oznacza to, że wysłuchano apeli m.in. rektorów uczelni wyższych, wskutek czego rozdzielono resorty edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Sprawdź, dlaczego konieczne były zmiany w dotychczasowych przepisach i czego dotyczą.
„100-lecie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego" – to temat tegorocznego konkursu „Normalizacja i ja". Polski Komitet Normalizacyjny zaprasza do udziału uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych wszystkich typów. Celem konkursu jest powszechnienie wiedzy o działalności PKN i normalizacji wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wszystkich rodzajów.
W ramach inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji, uczniowie klas IV publicznych i niepublicznych szkół podstawowych w Polsce otrzymują laptopy na własność lub użyczenie, zależnie od wyboru rodziców lub opiekunów. Pojawiły się jednak liczne pytania dotyczące sytuacji uczniów, którzy wcześniej otrzymali laptopy w ramach innych programów publicznych. W odpowiedzi na zapytanie skierowane przez Polską Agencję Prasową Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, który sprzęt otrzymany w ramach programu PGR podlega zwrotowi.
W dniu 5 grudnia 2023 r. opublikowano wyniki badania OECD PISA 2022. W programie PISA bada się umiejętności piętnastolatków niezbędne do funkcjonowania w dorosłym życiu. Sprawdza się, czy na progu dorosłości młodzi ludzie są dobrze przygotowani do stawienia czoła wyzwaniom, które staną przed nimi w przyszłości. Interpretowanie informacji, ocena ich wiarygodności, analizowanie problemów czy stosowanie naukowego sposobu myślenia to kompetencje niezbędne we współczesnym świecie. Dowiedz się więcej.
W dniu 28 listopada 2023 r. ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Oznacza to, że teraz powołując się na to rozporządzenie, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
Badacze z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili badania dotyczące dziecięcej moralności i dziecięcego rozumienia pomocy. Wnioski z badania zostały przedstawione w artykule pt. Czy pomoc zawsze jest dobra? Dzieci mają swoje zdanie, do zapoznania się z którym zachęcamy.
W dniu 23 listopada 2023 r. ogłoszono nowe teksty jednolite rozporządzeń w sprawie egzaminu maturalnego. Oznacza to, że teraz powołując się na to rozporządzenia, należy uwzględnić już nowe teksty jednolite.
10 listopada br. ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia MEN w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów. Sprawdź, na jaki Dziennik Ustaw należy się aktualnie powoływać.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.