Giganci Programowania, czyli największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży prowadzi zapisy na 14. edycję darmowych warsztatów z programowania – Koduj z Gigantami. Od 3 stycznia każdy może zapisać swoje dziecko do najnowszej odsłony wydarzenia, której tematem przewodnim jest hasło „Poszukiwacze Kodu”.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Świętowany jest na całym świecie. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Sprawdź, jakie wydarzenia związane z Dniem Bezpiecznego Internetu zaplanowano na 6 lutego 2024 r.
Ośrodek Rozwoju Edukacji udostępnił bezpłatną publikację Jak wspierać dzieci i młodzież romską w polskiej szkole. To praktyczny przewodnik dla nauczycieli, którzy mają możliwość zapoznania się z charakterystyką i analizą sytuacji dzieci i młodzieży romskiego pochodzenia w polskiej szkole. Sprawdź szczegóły.
Jak skutecznie wykorzystać ferie zimowe dla dobra dzieci? To pytanie, które Maciej Frasunkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS, analizuje w artykule „Ferie zimowe – czas by zacząć żyć". Autor skupia się na kluczowym aspekcie wychowania – jakości spędzanego czasu z dziećmi, podkreślając, jak ważna jest przerwa od codziennej rutyny dla budowania trwałych relacji rodzic-dziecko.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach zaprasza organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży w miejscu zamieszkania, do udziału w konkursie pod hasłem: „Ferie: bezpiecznie, zdrowo i zabawnie” organizowanego przez: Wojewodę Śląskiego, Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.
W dniu 15 stycznia 2024 r. ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Wiedza i Praktyka, wydawca ePedagogiki, Portalu Oświatowego, oraz Portalu Kadrowego, została współwłaścicielem startupu wspierającego szkoły w rozwiązywaniu problemów z przemocą rówieśniczą – RESQL.
Na portalu epedagogika.pl opublikowano przykładowe procedury ochrony małoletnich, które należy opracować i wdrażać od 15 lutego 2024 r. Dowiedz się, jak przygotować standardy ochrony małoletnich.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano ważny komunikat dotyczący kursów oferowanych przez komercyjne firmy szkoleniowe. Zachęcamy do zapoznania się z wyjaśnieniami dotyczącymi możliwości uzyskania kwalifikacji zawodowych zgodnych z wymaganiami resortu edukacji.
Realizowany przez IBE projekt Edukacja Manualna – Palce nie tylko do smartfona, zaowocował serią edukacyjnych filmików instruktażowych, mających na celu rozwój umiejętności manualnych dzieci. Materiały te, dedykowane nauczycielom, opiekunom i rodzicom, koncentrują się na edukacji wczesnoszkolnej, z uwzględnieniem dzieci z orzeczeniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
W dniu 3 stycznia 2024 r. ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego. Oznacza to, że teraz powołując się na to rozporządzenie, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
Na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka opublikowano raport z badania zrealizowanego w czerwcu 2023 roku. Badanie miało na celu uzyskanie wiedzy o tym, w jaki sposób młodzież postrzega dostępność wsparcia w sytuacji zagrożenia samobójstwem. Wyniki nie nastrajają optymistycznie. Sprawdź szczegóły.
Od 1 stycznia 2024 r. szkoły w Polsce muszą być wolne od energetyków. Ustawa wprowadzona 1 stycznia 2024 r. zakazuje sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim oraz na terenie placówek oświatowych. Celem tego przepisu jest ochrona zdrowia dzieci i młodzieży, które stanowią grupę szczególnie narażoną na negatywne skutki spożywania takich napojów. Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym wprowadza też karę grzywny do 2000 zł za sprzedaż energetyków w szkołach oraz możliwość przepadku napojów. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat nowych przepisów, definicji napoju energetycznego , a także uzasadnienie wprowadzenia takich regulacji.
Jak wytrwać w noworocznych planach i postanowieniach? W artykule pt. Jak wytrwać w noworocznych planach i postanowieniach? Psycholożka dr Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu SWPS przekonuje, że osiągnięcie noworocznych celów wymaga wytrwałości, konsekwencji i wyjścia ze strefy komfortu.
1 stycznia 2024 r. nastąpił podział Ministerstwa Edukacji i Nauki na dwa odrębne resorty – Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.