Uczeń, który nie uczy się drugiego języka obcego nowożytnego, uczęszcza na zajęcia z techniki. Są to zajęcia obligatoryjne dla ucznia, jako alternatywa dla nauki drugiego języka. Sprawdź, czy przepisy, które wejdą w życie 1 września 2019 rozstrzygają, na jakich zasadach powinna być organizowana nauka techniki dla uczniów klas VII i VIII z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
Zgodnie z regulacjami ustawy Prawo oświatowe, przepisy rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki uczniów niepełnosprawnych, stosuje się odpowiednio do niepublicznych szkół. Czy „odpowiednie stosowanie” oznacza, że konieczne jest realizowanie takich samych form wsparcia, jak w szkołach publicznych, czy też istnieje możliwość ich zmodyfikowania?
Jedną z kompetencji rady rodziców jest uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego. O ile realizacja tego zadania w szkole publicznej nie budzi wątpliwości, o tyle problem pojawia się w szkołach niepublicznych, w których nie działa rada rodziców. Który organ w takim przypadku odpowiada za uchwalenie programu?
Zgodnie z art. 22a ustawy o systemie oświaty, nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania do danych zajęć edukacyjnych. Jakie konsekwencje poniesie nauczyciel, który nie wypełni tego obowiązku?
Konieczność dostosowania polskiego porządku prawnego do przepisów RODO wymusiła uzupełnienie ustawy – Prawo oświatowe o przepisy dotyczące obowiązku zachowania przez nauczycieli tzw. tajemnicy zawodowej. Sprawdź na czym polegają zmiany i upewnij się, że nie popełniasz błędów.
W miesiącach wakacyjnych w placówkach nieferyjnych zwykle planuje się liczne wyjścia i wycieczki, które mają uatrakcyjnić podopiecznym spędzany w nich czas. Coraz częściej zadawane jest jednak pytanie – czy przepisy prawa oświatowego regulują kwestię organizowania wycieczek podczas upałów?
W przepisach brak jest regulacji dotyczących rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych. W takich przypadkach dyrektorzy, odwołując się do dobrowolności korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, żądają złożenia oświadczenia o rezygnacji z udziału w tych zajęciach. Jednak co w sytuacji, gdy uczeń jest pełnoletni, a oświadczenie składają jego rodzice?
Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadzi modyfikacje przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. Nauczyciel, który popełni czyn naruszający prawa i dobro dziecka nie będzie mógł zostać za ukarany karą porządkową, a dyrektor będzie miał obowiązek zawiadomienia o zdarzeniu rzecznika dyscyplinarnego. Co jeszcze się zmieni?
Uczniowi niepełnosprawnemu w oddziale ogólnodostępnym lub integracyjnym przysługują 2 godziny tygodniowo zajęć rewalidacyjnych. Czy rodzic (lub szkoła) może zrezygnować z realizacji zajęć rewalidacyjnych? Czy rewalidacja w wymiarze określonym ramowym planem nauczania może być w szkole zastąpiona inną formą pomocy psychologiczno-pedagogicznej, niekoniecznie ze specjalistą w danej niepełnosprawności? Sprawdzamy odpowiedzi w przepisach!
Sprawdzamy, czy jeśli na wycieczkę szkolną jadą z klasą dzieci z niepełnosprawnością, to musi z nimi jechać opiekun z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy można dać do opieki nad tymi dziećmi tylko jednego nauczyciela?