Jedną z konsekwencji pandemii, która na blisko dwa lata całkowicie zmieniła zasady funkcjonowania szkół, są zmiany w wymaganiach stawianych przed maturzystami. Sprawdź, jakie rozwiązania planowane są na matury w 2023 i 2024 roku.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano główne założenia projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. Planowane są duże zmiany w awansie zawodowym i zakresie obowiązków nauczycieli. Nowelizacja ma obowiązywać od 1 września 2022 r. Sprawdź szczegóły.
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 24 marca 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela. Oznacza to podwyżki, jednak nie wysokości oczekiwanych 20 proc. Od maja wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 4,4 proc.
Trwa nabór wniosków grantowych w ramach realizacji projektu pozakonkursowego „Szkolenia i doradztwo dla kadr poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego”. Ośrodek Rozwoju Edukacji do udziału w zaprasza konkursie organy prowadzące publiczne i niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
Minister Edukacji i Nauki poinformował, że wesprze ukraińskich maturzystów w przystąpieniu do egzaminu maturalnego w formie zdalnej. Matura ma zostać przeprowadzona w wakacje, a strona polska deklaruje zapewnienie odpowiednich warunków.
Już jutro, 26 kwietnia 2022 r. odbędzie się konferencja online „Wsparcie szkół w działaniach wychowawczych w obliczu kryzysowych wydarzeń na świecie i w Polsce”. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane m.in. konkretne rozwiązania w zakresie pracy wychowawczej w szkołach w kontekście aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.
MEiN nie zmienił stanowiska odnośnie do oceniania uczniów z Ukrainy. Tylko dzieci i młodzież uczące się w oddziałach przygotowawczych mogą korzystać z prawa do odstąpienia od klasyfikacje. Uczniowie klas polskich muszą otrzymać oceny. Sprawdź, o czym jeszcze pisaliśmy w minionym tygodniu.