Arkusz organizacyjny – będą zmiany w przepisach określających jego zawartość

Dodano: 25 maja 2023
  Arkusz organizacyjny – będą zmiany w przepisach określających jego zawartość

Opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie zmian do treści arkuszy organizacyjnych. Planowane jest także   wprowadzenie możliwości tworzenia klas łączonych w szkołach w okręgowych ośrodkach wychowawczych. Sprawdź szczegóły.

Brak informacji o stopniach awansu nauczycieli w awansie zawodowym

Zmiana dotycząca arkusza organizacyjnego ma na celu precyzowanie zasad awansu zawodowego nauczycieli, eliminując podział na stopnie awansu. Nie będzie już wymagane podawanie liczby nauczycieli przystępujących do postępowań egzaminacyjnych lub kwalifikacyjnych w danym roku szkolnym w zależności od stopnia awansu zawodowego. Wystarczające będzie podanie ogólnej liczby tych nauczycieli.

W szkołach w okręgowych ośrodkach wychowawczych powstają klasy łączone

Kolejna zmiana ma dotyczyć okręgowych ośrodków wychowawczych. Nowelizacja przepisów umożliwi tworzenie klas łączonych dla szkół w tych placówkach. Klasy łączone będą obowiązywać we wszystkich zajęciach edukacyjnych, ale nie będzie możliwe łączenie klas z różnych etapów edukacyjnych.

Liczba uczniów w klasie łączonej będzie ograniczona do maksymalnej liczby uczniów w oddziale szkolnym w danym okręgowym ośrodku wychowawczym, zależnie od rodzaju systemu wychowawczego:

  • dla systemu wychowawczego resocjalizacyjnego (uczniowie w normie intelektualnej) – maksymalnie 12 uczniów.
  • dla systemu wychowawczego resocjalizacyjno-terapeutycznego (uczniowie w normie intelektualnej) – nie więcej niż 6 uczniów.
  • dla systemu wychowawczego resocjalizacyjno-rewalidacyjnego (uczniowie w normie intelektualnej) – do 8 uczniów.

Oprócz tego dyrektor szkoły branżowej I stopnia, która działa w okręgowym ośrodku wychowawczym, będzie miał możliwość zdecydowania, że nauka uczniów, którym skrócono okres nauki w tej szkole, odbywa się przez 6 dni w tygodniu. Jednak taka decyzja będzie wymagała zgody rady pedagogicznej.

Nowelizacja ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Źródło:

  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli

Tematyka

Sprawdź inne serwisy