Już za tydzień uczniowie rozpoczną wakacje, a nauczyciele w szkołach feryjnych – urlop wypoczynkowy. Dla większości nauczycieli będzie to jednak czas oczekiwania na zmiany w ustawie Karta Nauczyciela i związana z tym niepewność. Sprawdź, o czym pisaliśmy w minionym tygodniu.
Ministerstwo Zdrowia realizuje program edukacyjno-profilaktyczny w zakresie próchnicy zębów. Program jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z województw: mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, podkarpackie, małopolskiego i świętokrzyskiego. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat próchnicy i chorób jamy ustnej oraz sposobów ich zapobiegania. W ramach programu zostaną zrealizowane zajęcia edukacyjne oraz profilaktyczne badania stomatologiczne.
MEiN przypomina, że dzieci będące obywatelami Ukrainy mogą zostać objęte w Polsce wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka. W celu zorganizowania WWR dla dziecka z Ukrainy trzeba uzyskać odpowiednią opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Przed nami ostatnie dwa tygodnie szkoły. Wielu nauczycieli na nowy rok szkolny będzie jednak czekać z niepewnością. Czy wejdą w życie nowe przepisy dotyczące awansu zawodowego? O wszystkim będziemy informować na bieżąco. Sprawdź, o czym pisaliśmy w minionym tygodniu.
Usługi i narzędzia związane z edukacją oraz nauką w jednym miejscu – to podstawowe założenie nowego portalu edukacja.gov.pl. Szczegóły projektu przedstawili na wspólnej konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej, szef Centrum GovTech Justyna Orłowska Centrum. To kolejny krok w kierunku cyfrowej szkoły przyszłości.
W związku z wprowadzeniem w roku szkolnym 2022/2023 przedmiotu historia i teraźniejszość, Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji zaprasza nauczycieli historii oraz wiedzy o społeczeństwie do wzięcia udziału w konferencji, organizowanej 14 czerwca 2022 r.
Dla wielu nauczycieli ostatni tydzień był bardzo trudny – dowiedzieli się o braku godzin na kolejny rok szkolny. Co może zrobić nauczyciel, który otrzymał wypowiedzenie? W tym tygodniu wyjaśniliśmy, jakie są praktyczne skutki przejścia w stan nieczynny.
Dyrektorzy szkół mogą już zgłaszać organom prowadzącym potrzeby dotyczące zakupu podręczników oraz materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Samorządy, które złożą do wojewody wnioski o udzielenie dotacji celowej do 10 lipca 2020 r. otrzymają ją do 9 sierpnia 2020 r. Kolejne dotacje zostaną wypłacone dopiero w połowie października.
W Dzienniku Ustaw RP opublikowano ustawę wprowadzającą nowe stanowisko pedagoga specjalnego. Co jednak ciekawe – nadal nie wiadomo, jakie kwalifikacje ma posiadać ten nauczyciel oraz jakie będą jego zadania. Sprawdź, o czym pisaliśmy w minionym tygodniu i pobierz nowe wzoru dokumentów opracowanych dla dziecka z zespołem Downa w przedszkolu.