Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Sprawdź, jakie rozwiązania dotyczące edukacji uczniów Ukrainy planuje resort edukacji.
Propozycje zawarte w projekcie rozporządzenia można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to nowe regulacje. Druga zaś odnosi się do przedłużenia obecnie obowiązujących rozwiązań.
Termin na złożenie deklaracji o przystąpieniu do egzaminu
W projekcie rozporządzenia przewidziano dodatkowy termin na składanie przez uczniów będących obywatelami Ukrainy deklaracji przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego w roku szkolnym 2023/2024 (ww. uczniowie będą mogli złożyć ww. deklaracje w terminie do dnia 15 marca 2024 r.). Możliwość złożenia deklaracji w ww. terminie będzie dotyczyła uczniów, którzy rozpoczęli naukę w:
Zakres informacji zawartych w deklaracjach przystąpienia do egzaminu
Zaproponowano określenie zakresu informacji zawartych w deklaracjach przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego. Co ważne, ma być on analogiczny do poprzednich lat szkolnych, jedynie w przypadku egzaminu maturalnego wprowadzone zostaną modyfikacje o charakterze doprecyzowującym.
Termin na przekazanie do OKE wykazu uczniów przystępujących do egzaminów
W projekcie rozporządzenia przewidziano dodatkowy termin na przekazanie przez dyrektora szkoły do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wykazu uczniów, którzy złożyli deklaracje przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego w dodatkowym terminie (tj. do dnia 15 marca 2024 r.); termin na przekazanie przez dyrektorów szkół ww. wykazów uczniów wyznaczono na dzień 22 marca 2024 r..
Egzamin ósmoklasisty z języka nowożytnego, którego nie było w szkole
Jeżeli projekt rozporządzenia wejdzie w życie, uczniowie z Ukrainy będą mogli przystępować do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, którego nie uczyli się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
1. Do składu zespołu egzaminatorów sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów z Ukrainy będzie można powoływać osoby niebędące egzaminatorami wpisanymi do ewidencji egzaminatorów.
2. Uczniowie oddziałów przygotowawczych zorganizowanych w branżowej szkole I stopnia i technikum będą mogli uczęszczać na zajęcia przeznaczone na osiągnięcie wybranych efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego (dostosowane pod względem zakresu treści nauczania oraz metod i form ich realizacji do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych).
3. Uczeń z Ukrainy uczęszczający do oddziału przygotowawczego nie będzie podlegał klasyfikacji rocznej, jeżeli rada pedagogiczna uzna, że:
4. Uczeń niepodlegający klasyfikacji zamiast świadectwa otrzyma zaświadczenie o uczęszczaniu do oddziału przygotowawczego. W arkuszu ocen zostanie odnotowane, że nie podlegał klasyfikacji.
5. Uczeń z Ukrainy ukończy szkołę podstawową, jeżeli uzyska:
6. Uczeń z Ukrainy będzie mógł uczęszczać na dodatkowe zajęcia lekcyjne:
7. Ucznia z niepełnosprawnością będzie można przyjąć do:
bez orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wyłącznie na podstawie oświadczenia o złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia.
8. Dyrektor szkoły będzie mógł odpowiednio zmodyfikować realizowany program wychowawczo-profilaktyczny w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców.
9. W uzasadnionych przypadkach i za zgodą kuratora oświaty możliwe będzie zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora:
Co ważne, resort edukacji nie zdecydował się na to, by w roku szkolnym 2023/2024 możliwe było zwiększenie liczebności oddziałów. Powiększone oddziały mogą funkcjonować w większej liczbie uczniów do zakończenia etapu edukacyjnego.
Źródło:
projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (projekt z 21 czerwca 2023 r.).
Opracowanie: Marta Wysocka