W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Nowelizacja wprowadza zmianę zasad wydłużania okresu nauki i polegać na umożliwieniu przedłużenia okresu nauki uczniom z niepełnosprawnościami w szkołach ponadpodstawowych więcej niż o jeden rok. Sprawdź szczegóły.
Zgodnie z § 5 ust. 1 aktualnie obowiązującego rozporządzenia MEN z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność i uczniowie szkół w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich mogą skorzystać z możliwości przedłużenia okresu nauki w:
1) szkole podstawowej o:
a) jeden rok – na I etapie edukacyjnym (realizowanym w klasach I–III),
b) dwa lata – na II etapie edukacyjnym (realizowanym w klasach IV–VIII),
2) szkole ponadpodstawowej o jeden rok.
Nowelizacja rozporządzenia MEN z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadza z dniem 1 września 2023 r. możliwości przedłużenia – w określonych przypadkach – okresu nauki w szkołach ponadpodstawowych wszystkich typów i rodzajów o dwa lata.
Możliwość przedłużenia okresu kształcenia w szkołach ponadpodstawowych o dwa lata nie będzie dotyczyła wszystkich uczniów szkoły ponadpodstawowej. Możliwość ta dotyczy uczniów:
1) posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, przy zachowaniu zasady ukończenia szkoły ponadpodstawowej do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym ukończą 24. rok życia,
2) szkoły ponadpodstawowej w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich
– którzy nie skorzystali z przedłużenia okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym.
Natomiast w przypadku, gdy wyżej wymienionym uczniom przedłużono okres nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym, zachowana została dotychczasowa możliwość przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o jeden rok.
Nowe regulacje prawne umożliwią uczniom z niepełnosprawnościami skorzystanie z przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o dwa lata w przypadku, gdy nie skorzystali z takiej możliwości w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym i jeżeli takie rozwiązanie nie uniemożliwi im ukończenia kształcenia w tej szkole do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy
24. rok życia.
Z możliwości przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o dwa lata będą mogli skorzystać również uczniowie szkół w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich w przypadku, gdy nie skorzystali z takiej możliwości w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym. Tej grupy uczniów nie dotyczy warunek ukończenia kształcenia w tej szkole do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24. rok życia. Jeżeli uczniowie ci skorzystali z możliwości przedłużenia okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym, będą mogli skorzystać z dotychczasowej możliwości przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o jeden rok.
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że wprowadzenie zaproponowanej regulacji zwiększy szanse (m. in. uczniów z niepełnosprawnościami) na nabycie wiedzy i umiejętności określonych odpowiednio w podstawie programowej kształcenia ogólnego lub podstawie programowej kształcenia w zawodzie, co pozwoli na kontynuację kształcenia na poziomie wyższym (po zdaniu egzaminu maturalnego), uzyskanie kwalifikacji w zawodzie (po zdaniu egzaminu zawodowego) lub znalezienie zatrudnienia na rynku pracy.
Poprzedni stan prawny |
Nowe brzmienie przepisu |
Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność oraz uczniów szkół w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich można przedłużyć okres nauki: 1) w szkole podstawowej: a) o jeden rok – na I etapie edukacyjnym, b) o dwa lata – na II etapie edukacyjnym, 2) w szkole ponadpodstawowej o jeden rok.
|
Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność oraz uczniów szkół w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich można przedłużyć okres nauki: 1) w szkole podstawowej: a) o jeden rok – na I etapie edukacyjnym, b) o dwa lata – na II etapie edukacyjnym, 2) w szkole ponadpodstawowej: a) o dwa lata – w przypadku, gdy uczniom tym nie przedłużono okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym, z tym że uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność okres nauki w tej szkole można przedłużyć nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24. rok życia, b) o jeden rok – w przypadku, gdy uczniom tym przedłużono okres nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym. |