Przedłużenie okresu nauki, polegające na proporcjonalnym zwiększeniu o rok wymiaru obowiązkowych zajęć edukacyjnych ma na celu umożliwienie uczniom ze spowolnionym tempem pracy w opanowanie podstawy programowej. Należy jednak dokładnie zapoznać się z przepisami – nie każdy uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może mieć wydłużony etap edukacyjny.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zdarza się, że uczniowie, którym raz przedłużono okres nauki na I etapie edukacyjnym, nie osiągnęli gotowości do tego, by uczyć się w kolejnej klasie. Takie sytuacje mają miejsce m.in. w szkołach i oddziałach specjalnych.
Wydłużenie okresu nauki ucznia z niepełnosprawnością oznacza, że w kolejnym roku będzie on realizował zajęcia edukacyjne zgodnie z ramowym planem nauczania dla danej szkoły i klasy. Dotyczy to również uczniów szkoły specjalnej. Czy to oznacza, że uczeń z wydłużonym etapem edukacyjnym będzie ponownie będzie uczęszczał na zajęcia z doradztwa zawodowego?
Szkoła i szkoła polska, na wniosek pełnoletniego ucznia, pełnoletniego absolwenta, rodziców niepełnoletniego ucznia albo rodziców niepełnoletniego absolwenta, wydaje zaświadczenie o przebiegu nauczania. Wnioskodawca potwierdza podpisem otrzymanie zaświadczenia. Zaświadczenie to wydaje się na druku według wzoru MEiN-I/91określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia MEiN z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Pobierz aktualne zaświadczenie o przebiegu nauczania.
Przepisy prawa oświatowego przewidują możliwość przedłużenia okresu nauki dla uczniów z orzeczeniem. Taki uczeń nie otrzymuje świadectwa szkolnego i od nowego roku szkolnego realizuje obowiązek nauki w tej samej klasie. A co, jeżeli rodzice podejmą decyzję o zmianie szkoły przez ucznia? Sprawdź, jakie kroki należy wykonać, aby możliwe było przyjęcie do nowej szkoły ucznia z przedłużonym okresem nauki.
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Nowelizacja wprowadza zmianę zasad wydłużania okresu nauki i polegać na umożliwieniu przedłużenia okresu nauki uczniom z niepełnosprawnościami w szkołach ponadpodstawowych więcej niż o jeden rok. Sprawdź szczegóły.
W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego możliwe jest przedłużenie okresu nauki na danym etapie edukacyjnym. Przedłużenie okresu nauki wymaga podjęcia uchwały, która zostanie następnie przekazana rodzicom. Sprawdź, czy w przypadku przedłużenia okresu nauki kilkorga uczniów konieczne jest podejmowanie kilku odrębnych uchwał czy można podjąć jedną zbiorową.
Pobierz również:
Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność można przedłużyć okres nauki. Decyzję o przedłużeniu okresu nauki uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność podejmuje rada pedagogiczna po uzyskaniu opinii zespołu oraz zgody rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia. Pobierz wzór uchwały w sprawie przedłużenia okresu nauki.
Uczeń, któremu wydłuża się etap kształcenia, na zakończenie pierwszego roku realizacji wydłużonego cyklu: nie podlega klasyfikacji rocznej i nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, czyli nie jest ani promowany ani niepromowany. Wobec tego, czy należy ustalić dla niego oceny końcoworoczne?
Obejrzyj certyfikowane szkolenie poświęconej zagadnieniom dotyczącym przedłużenia okresu nauki i niepromowania ucznia do następnej klasy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.