Zdarza się, że uczniowie, którym raz przedłużono okres nauki na I etapie edukacyjnym, nie osiągnęli gotowości do tego, by uczyć się w kolejnej klasie. Takie sytuacje mają miejsce m.in. w szkołach i oddziałach specjalnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wydłużenie okresu nauki ucznia z niepełnosprawnością oznacza, że w kolejnym roku będzie on realizował zajęcia edukacyjne zgodnie z ramowym planem nauczania dla danej szkoły i klasy. Dotyczy to również uczniów szkoły specjalnej. Czy to oznacza, że uczeń z wydłużonym etapem edukacyjnym będzie ponownie będzie uczęszczał na zajęcia z doradztwa zawodowego?
Szkoła i szkoła polska, na wniosek pełnoletniego ucznia, pełnoletniego absolwenta, rodziców niepełnoletniego ucznia albo rodziców niepełnoletniego absolwenta, wydaje zaświadczenie o przebiegu nauczania. Wnioskodawca potwierdza podpisem otrzymanie zaświadczenia. Zaświadczenie to wydaje się na druku według wzoru MEiN-I/91określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia MEiN z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Pobierz aktualne zaświadczenie o przebiegu nauczania.
Przepisy prawa oświatowego przewidują możliwość przedłużenia okresu nauki dla uczniów z orzeczeniem. Taki uczeń nie otrzymuje świadectwa szkolnego i od nowego roku szkolnego realizuje obowiązek nauki w tej samej klasie. A co, jeżeli rodzice podejmą decyzję o zmianie szkoły przez ucznia? Sprawdź, jakie kroki należy wykonać, aby możliwe było przyjęcie do nowej szkoły ucznia z przedłużonym okresem nauki.
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Nowelizacja wprowadza zmianę zasad wydłużania okresu nauki i polegać na umożliwieniu przedłużenia okresu nauki uczniom z niepełnosprawnościami w szkołach ponadpodstawowych więcej niż o jeden rok. Sprawdź szczegóły.
W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego możliwe jest przedłużenie okresu nauki na danym etapie edukacyjnym. Przedłużenie okresu nauki wymaga podjęcia uchwały, która zostanie następnie przekazana rodzicom. Sprawdź, czy w przypadku przedłużenia okresu nauki kilkorga uczniów konieczne jest podejmowanie kilku odrębnych uchwał czy można podjąć jedną zbiorową.
Pobierz również:
Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność można przedłużyć okres nauki. Decyzję o przedłużeniu okresu nauki uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność podejmuje rada pedagogiczna po uzyskaniu opinii zespołu oraz zgody rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia. Pobierz wzór uchwały w sprawie przedłużenia okresu nauki.
Uczeń, któremu wydłuża się etap kształcenia, na zakończenie pierwszego roku realizacji wydłużonego cyklu: nie podlega klasyfikacji rocznej i nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, czyli nie jest ani promowany ani niepromowany. Wobec tego, czy należy ustalić dla niego oceny końcoworoczne?
Aspekty prawne i praktyczne
Obejrzyj certyfikowane szkolenie poświęconej zagadnieniom dotyczącym przedłużenia okresu nauki i niepromowania ucznia do następnej klasy.
Z przepisów prawa oświatowego nie wynika wprost, że wniosek o wydłużenie etapu edukacyjnego powinni złożyć rodzice ucznia, jednocześnie – nie wskazują, aby było to niedozwolone. W takim razie – czy może zdarzyć się, że rodzice wystąpią z wnioskiem, a rada pedagogiczna rozpatrzy go negatywnie?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.