Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność można przedłużyć okres nauki. Decyzję o przedłużeniu okresu nauki uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność podejmuje rada pedagogiczna po uzyskaniu opinii zespołu oraz zgody rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia. Pobierz wzór uchwały w sprawie przedłużenia okresu nauki.
Uczeń, któremu wydłuża się etap kształcenia, na zakończenie pierwszego roku realizacji wydłużonego cyklu: nie podlega klasyfikacji rocznej i nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, czyli nie jest ani promowany ani niepromowany. Wobec tego, czy należy ustalić dla niego oceny końcoworoczne?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Obejrzyj certyfikowane szkolenie poświęconej zagadnieniom dotyczącym przedłużenia okresu nauki i niepromowania ucznia do następnej klasy.
Aspekty prawne i praktyczne
Z przepisów prawa oświatowego nie wynika wprost, że wniosek o wydłużenie etapu edukacyjnego powinni złożyć rodzice ucznia, jednocześnie – nie wskazują, aby było to niedozwolone. W takim razie – czy może zdarzyć się, że rodzice wystąpią z wnioskiem, a rada pedagogiczna rozpatrzy go negatywnie?
Wniosek o wydłużenie etapu edukacyjnego powinien być skierowany do dyrekcji szkoły. Nie trzeba do niego załączać opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej - wystarczy dokument potwierdzający niepełnosprawność dziecka, czyli orzeczenie o niepełnosprawności, które znajduje się w dokumentacji szkolnej ucznia.
Uczeń, który powtarza klasę, tj. nie uzyskał w poprzednim roku szkolnym promocji do klasy programowo wyższej lub nie ukończył szkoły, może mieć wydłużony okres nauki, o ile możliwe jest dalsze kształcenie w danym typie szkoły z uwagi na wiek ucznia lub - jak w przypadku gimnazjum – z uwagi na nieukończenie tej szkoły. Sprawdzamy przepisy.
Wydłużenie etapu uczniowi klasy III gimnazjalnej w roku szkolnym 2018/2019 jest możliwe. Czy w takiej sytuacji będzie kontynuował naukę w klasie VIII szkoły podstawowej? Sprawdź szczegóły!
Do końca lutego 2019 r. rada pedagogiczna może podjąć decyzję w sprawie przedłużenia okresu nauki dla ucznia gimnazjum. Należy jednak pamiętać o odpowiednich opiniach. Sprawdź, kto je wydaje.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.