Do każdej szkoły uczęszczają dzieci z dysfunkcją wzroku. W większości przypadków wystarcza korekcja za pomocą okularów. Jeżeli jednak Uczniowie słabowidzący wymagają specjalnych warunków pracy. Z artykułu dowiesz się, czym jest słabowzroczność. Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób zorganizować przestrzeń nauki dla dzieci niedowidzących. Przedstawia również najważniejsze zasady przygotowywania pomocy dydaktycznych dla uczniów słabowidzących.
Niepełnosprawność, spektrum autyzmu, przebyte choroby czy urazy, to tylko niektóre czynniki zaburzające możliwość porozumiewania się za pomocą słów. Dla takich osób powstały różne systemy komunikacji bez słów mówionych. W artykule omówiono alternatywne systemy wspomagające rozwój komunikacji uczniów z niepełnosprawnością i zaburzeniami mowy.
Autyzm to zaburzenie o charakterze neurologicznym. Pierwsze objawy można zaobserwować w pierwszych latach życia, choć nie zawsze są one od razu utożsamiane właśnie z tym zaburzeniem. Dowiedz się, czym jest autyzm, poznaj zarys historii i podstawowe informacje o pierwszych symptomach, kryteriach diagnostycznych oraz sposobach klasyfikacji całościowych zaburzeń rozwoju. Sprawdź, które hipotezy dotyczące autyzmu zostały obalone przez badaczy, a które wymagają pogłębionych badań.
Przyjęcie do przedszkola dziecka z niepełnosprawnością nie zawsze wiąże się z koniecznością zatrudnienia dodatkowych nauczycieli. Rozstrzygająca w tym zakresie jest treść orzeczenia. Dowiedz się, kiedy na przedszkolu spoczywa obowiązek zatrudnienia wsparcia dla dziecka z orzeczeniem
Pierwszym działaniem zespołu nauczycieli i specjalistów, po dostarczeniu do szkoły orzeczenia, jest przeprowadzenie wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia. Często zespół stwierdza, że uczeń wybrane zajęcia powinien realizować indywidualnie. Co powinien zrobić dyrektor szkoły, aby zaspokoić tę potrzebę, skoro zindywidualizowana ścieżka kształcenia nie dotyczy uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Uczeń z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, może być zwolniony z nauki drugiego języka obcego, jeżeli taka potrzeba wynika z opinii. A co w sytuacji, gdy mimo takiego zapisu uczeń nie chce rezygnować z nauki? Sprawdź, czy możliwa jest dobrowolna nauka drugiego języka obcego przez ucznia z opinią wskazującą na taką potrzebę.
Zasady organizacji zajęć realizowanych w grupie do 5 osób określa dyrektor szkoły. Sprawdź czy może on podjąć decyzję o tym, że w tych samych zajęciach będą uczestniczyli uczniowie w różnym wieku, uczęszczający do różnych klas.
Dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego zobowiązuje dyrektora do zorganizowania zalecanych zajęć. Dotyczy to jednak tylko zajęć wchodzących w zakres kształcenia specjalnego. Wobec tego – czy istnieje obowiązek zatrudnienia fizjoterapeuty i zorganizowania w szkole rehabilitacji ruchowej, jeżeli w orzeczeniu zawarto takie zalecenie?
Dysleksja diagnozowana jest najczęściej dopiero w szkole, kiedy problemy z czytaniem i pisaniem się uwidaczniają. Słowo dotąd wypowiadane i rozumiane przez dziecko staje się obce i nieznaczące, trudne do odszyfrowania na kartce papieru. Czy to oznacza, że dysleksja jest czytelna dla rodziców dopiero wtedy, kiedy dziecko uczy się czytać i pisać? Niestety, choć problemy manifestują się już u najmłodszych dzieci, często zdarza się, że to szkoła zwraca uwagę na problem z racji nauki czytania i kreślenia liter. Jak pomóc dziecku z dysleksją już w pierwszych latach życia?
Uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi mogą być włączani do oddziałów specjalnych. Konieczne jest uwzględnienie ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi mogli uczyć się z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną.