Związek Nauczycielstwa Polskiego na swojej stronie internetowej zamieścił informację o rozpoczęciu strajku włoskiego od 15 października 2015 r. Czym jest strajk włoski i jakie konsekwencje mogą czekać nauczycieli, którzy zdecydują się do niego przystąpić?
Wielu nauczycieli zastanawia się, czy fakt uczestniczenia w tegorocznym strajku zostanie odnotowany na świadectwie pracy. Poznaj odpowiedź eksperta.
Nauczyciele przystąpili do strajku włoskiego w szkole podstawowej. Czy dyrektor ma prawo żądania listy nauczycieli biorących udział w tym strajku w poszczególnych dniach?
Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że istnieje możliwość skorzystania ze społecznego funduszu strajkowego „Wspieram Nauczycieli”, który jest przeznaczony dla osób niezrzeszonych. Od 10 maja będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy.
W związku ze strajkiem nauczycieli w szkołach istnieje ryzyko trudności z realizacją podstawy programowej. Jak w takiej sytuacji monitorować realizację podstawy programowej, aby była ona zrealizowana? Podpowiadamy, co zrobić, gdy nauczyciel zgłosi problemy z jej realizacją lub niemożność jej zrealizowania.
Od 27 kwietnia br. obowiązują zmiany wprowadzone do ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe, która określa nowe rozwiązania dotyczące klasyfikacji uczniów, m.in. tegorocznych maturzystów. Sprawdzamy, jakie rozwiązania można stosować już w tym roku szkolnym!
Od 27 kwietnia br. ZNP zawiesza ogólnopolski strajk nauczycieli. Związane jest to m.in. z zapewnieniem uczniom warunków do ukończenia szkoły i przygotowaniem się do matur. Jednak jak podkreśla Prezes ZNP: nie jest to koniec walki o podwyżki dla nauczycieli, we wrześniu mogą się odbyć kolejne protesty.
Praca w godzinach ponadwymiarowych oraz w godzinach doraźnych zastępstw jest odpłatna, wynagrodzenie za te godziny jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela wskazanym w art. 30 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela. Zarówno w przypadku godzin ponadwymiarowych, jak i godzin doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
W czasie strajku nauczycieli zapisy w dziennikach lekcyjnych powinny być zgodne ze stanem faktycznym. W związku z tym, że nauczyciele nie prowadzą zajęć, nie ma zastosowania § 8 ust. 3 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Przepisy nie regulują bezpośrednio, jak prowadzić dokumentację dotyczącą zajęć opiekuńczych w sytuacji strajku nauczycieli. Strajk powoduje zaprzestanie realizacji zajęć edukacyjnych w określonym czasie, do odwołania. Jednak w dzienniku lekcyjnym ta nadzwyczajna sytuacja powinna być odnotowana we wszystkich dniach objętych strajkiem.
W związku z wciąż trwającym strajkiem w szkołach dyrektorzy zastanawiają się, czy przy dużej absencji nauczycieli, dyrektor może za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia dydaktyczne. Niestety brak jest przepisów prawnych odnoszących się bezpośrednio do funkcjonowania szkoły w czasie strajku nauczycieli. Sprawdzamy szczegóły!
W poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. w szkołach i przedszkolach, w których za tą formą protestu opowiedziała się większość biorących w referendum strajkowym pracowników, rozpoczął się strajk. Będzie on trwać do odwołania.
Na spotkaniu ze związkami zawodowymi pojawiły się nowe propozycje MEN dla nauczycieli. Są to m.in. gwarantowane 300 zł dodatku za wychowawstwo i zmniejszenie biurokracji. Dodatkowo proponuje się staż na stopień kontraktowego w wymiarze 9 miesięcy oraz jednorazowy dodatek dla stażystów.
Już od przyszłego tygodnia w wielu szkołach i przedszkolach rozpocznie się strajk nauczycieli. Nadal jednak wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych, jak np. uczestnictwo w komisjach egzaminacyjnych. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych przez nauczycieli pytań związanych ze strajkiem.
W związku z przystąpieniem pracowników oświaty do strajku, często pojawia się pytanie o ich wynagrodzenia, tj. nauczycieli, administracji i obsługi, za czas strajku. Czy za ten okres pracodawca może wypłacić wynagrodzenie strajkującym? Co z osobami nieuczestniczącymi w strajku, będącymi w gotowości do pracy? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.