Szkoła w czasie strajku – o czym należy pamiętać!

Jacek Miklasiński

Autor: Jacek Miklasiński

Dodano: 11 kwietnia 2019
Dokument archiwalny
strajk nauczycieli 2019

W związku z wciąż trwającym strajkiem w szkołach dyrektorzy zastanawiają się, czy przy dużej absencji nauczycieli, dyrektor może za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia dydaktyczne. Niestety brak jest przepisów prawnych odnoszących się bezpośrednio do funkcjonowania szkoły w czasie strajku nauczycieli. Sprawdzamy szczegóły!

Dyrektor musi zapewnić normalne funkcjonowanie szkoły

Należy zauważyć, iż zgodnie art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych kierownik zakładu pracy nie może być w czasie strajku ograniczony w pełnieniu obowiązków i w wykonywaniu uprawnień w odniesieniu do pracowników nie biorących udziału w strajku oraz w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony mienia zakładu i nieprzerwanej pracy tych obiektów, urządzeń i instalacji, których unieruchomienie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego lub przywrócenia normalnej działalności zakładu.

Organizatorzy strajku są obowiązani współdziałać z kierownikiem zakładu pracy w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony mienia zakładu pracy i nieprzerwanej pracy obiektów, urządzeń i instalacji, o których mowa wyżej.

Dyrektor szkoły w czasie strajku ma taki sam zakres obowiązków co w czasie normalnego funkcjonowania szkoły, tyle że dysponuje znacząco mniejszą liczbą ludzi do ich wypełnienia. W trakcie akcji strajkowej dyrektor szkoły będzie mógł swobodnie dysponować nauczycielami, którzy nie przystąpili do strajku, jeśli tacy będą.

Niewątpliwie w zaistniałej sytuacji powinien on na bieżąco i skutecznie informować rodziców uczniów o biegu wypadków oraz o ograniczonych możliwościach (lub ich całkowitego braku) zapewnienia właściwej opieki uczniom, którzy zgłoszą się w tych dniach do szkoły. Niezbędny jest ponadto ścisły kontakt i konsultacje z organem prowadzącym w celu opracowania nadzwyczajnych rozwiązań organizacyjnych w sytuacji akcji strajkowej.

Najważniejsze to zapewnienie bezpieczeństwa uczniom

Zgodnie z § 2 rozporządzenia MENiS 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. W związku z tym musi podejmować intensywne działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom, którzy przyjdą do szkoły w czasie strajku nauczycieli. W szczególności ściśle współdziałając z organem prowadzącym szkołę.

Zgodnie z art. 10 ustawy Prawo oświatowe odpowiada za jej działalność, a do jego zadań należy w szczególności zapewnienie warunków działania szkoły, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na § 18 ust. 1 ww. rozporządzenia, który stanowi, iż organ prowadzący szkołę lub placówkę może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, w przypadku gdy na danym terenie może wystąpić zagrożenie bezpieczeństwa uczniów związane z utrudnieniem w:

1) dotarciu ucznia do szkoły lub placówki lub powrotem ze szkoły lub placówki lub

2) organizacji zajęć w szkole lub placówce

- w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych.

O zawieszeniu zajęć, o którym mowa wyżej organ prowadzący zawiadamia organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Trzeba jednak zauważyć, że niektórzy z przedstawicieli władz oświatowych wyrazili pogląd negujący możliwość zastosowania tego przepisu w sytuacji strajku nauczycieli. Niemniej jednak, niektóre szkoły poszły tą drogą, oczywiście za zgodą i w porozumieniu z organami prowadzącymi.
Jacek Miklasiński
Dodano: 11 kwietnia 2019

Autor: Jacek Miklasiński

Wieloletni nauczyciel, dyrektor szkoły i wizytator kuratorium oświaty

Tematyka

Sprawdź inne serwisy