statut szkoły

Czy statut szkoły może ograniczać prawa ucznia pełnoletniego. Co może pełnoletni uczeń i co o pełnoletności mówi rzecznik praw obywatelskich?

Uczeń pełnoletni, czyli dorosłe dziecko w szkole ponadpodstawowej – prawa pełnoletniego ucznia

Jak traktować młodych ludzi, którzy z dnia na dzień stali się dorośli? I czy dorosły oznacza dojrzały i odpowiedzialny? W artykule zastanawiamy się, jak traktować pełnoletnich uczniów szkoły ponadpodstawowej, którym dowód osobisty w kieszeni nie zawsze dodaje dojrzałości. Dowiedz się, w jakie są prawa pełnoletnich uczniów, co je ogranicza oraz w jaki sposób dbać o autonomię młodych dorosłych. 

Osiągnięcie pełnoletności oznacza, że młody człowiek nabywa pełną zdolność do czynności prawnych (art. 11 ustawy z 23 kwietnia 19614 r. Kodeks cywilny), czyli ma te same prawa co każdy dorosły. Z chwilą uzyskania pełnoletności ustawowo wygasa władza rodzicielska. Zgodnie z art. 92 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. W szkole uczeń może decydować o sobie, czyli zwalniać się z lekcji, usprawiedliwiać nieobecności, składać oświadczenia o uczestniczeniu lub rezygnacji udziału w religii itp. Jednak nie wszyscy nauczyciele respektują te prawa. Wielu nawet nie podejmuje z uczniami rozmowy dotyczącej zmiany ich statusu. Rodzice nadal przychodzą na zebrania i sprawdzają oceny dziecka. Nic się nie zmienia. 
Kontrowersje wzbudzają rozbieżności między treścią statutu szkoły a nadrzędnymi wobec niego dokumentami zewnętrznymi. Pojawia się pytanie Czy statut łamie prawa pełnoletniego ucznia? Jeśli wychowawca żąda zgody rodziców na udział ucznia w wyciecze albo przekazuje im informacje o frekwencji bez jego zgody, to tak. Również wtedy, gdy szkoła nie uznaje prawa ucznia do usprawiedliwiania nieobecności lub zabrania mu opuszczać budynek szkoły w czasie przerw. Osoba pełnoletnia, która nie została ubezwłasnowolniona może samodzielnie wpływać na swoją sytuację prawną – nawet jeżeli statut szkoły stanowi inaczej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest pełnoletność w świetle prawa?
  • Jakie prawa mają pełnoletni uczniowie w szkole?
  • Jak dojrzewa mózg nastolatka?
  • Na co pozwalać uczniom pełnoletnim w szkole?
  • Jak rozmawiać z dorosłym uczniem w szkole ponadpodstawowej? 
Kiedy wprowadzić do statutu szkoły zasady zdalnego nauczania na wypadek zawieszenia zajęć

Kiedy wprowadzić do statutu szkoły zasady zdalnego nauczania na wypadek zawieszenia zajęć

W artykule Zdalne nauczanie w razie zawieszenia zajęć – nowelizacja przepisów o nauce zdalnej informowaliśmy, że nowelizacja ustawy Prawo oświatowe pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zmian do statutów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. W związku z tym pojawiło się ważne pytanie – kiedy wprowadzić do statutu zasady zdalnego nauczania? Poznaj odpowiedź eksperta.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy przepisy dotyczące nauczania zdalnego w przedszkolach i szkołach wejdą w życie?
  • W jakim terminie wprowadzić zmiany do statutu szkoły w związku z nowelizacją prawa oświatowego?
  • Jakie kwestie będzie musiał regulować statut szkoły, przedszkola i placówki oświatowej?
Sprawdź inne serwisy