Okres dorastania to moment w rozwoju, w którym pojawia się pierwszy kontakt z używkami. Młodzi ludzie, z natury labilni emocjonalnie i podatni na różnego rodzaju stresory, często nieświadomie szukają ukojenia w różnego rodzaju używkach i czynnościach destrukcyjnych. Stres w życiu nastolatka pojawia się wszędzie – w szkole, w relacjach rówieśniczych, które często ulegają dynamicznym przemianom, w domu. Umiejętność regulowania stresu i świadomość własnych strategii radzenia sobie z nim chroni młodzież przed sięganiem po destrukcyjne sposoby łagodzenia napięcia. Zestaw pięciu kart pracy to zbiór ćwiczeń do samodzielnej pracy. Może zostać wykorzystany w czasie godziny wychowawczej, na indywidualnych spotkaniach z psychologiem/pedagogiem szkolnym, w ramach zajęć rewalidacyjnych lub na różnego rodzaju warsztatach psychoedukacyjnych.
Twórz własne karty pracy i w kreatywny sposób rozwijaj umiejętności swoich uczniów! Za pomocą kreatora kart pracy z łatwością przygotujesz ciekawe materiały ćwiczeniowe odpowiednie dla Twoich uczniów. PRZETESTUJ!
Zadania uwzględnione w proponowanych kartach pracy pomogą uczniom lepsze rozumienie i zarządzanie własnymi emocjami oraz zachowaniami. Podczas zajęć na temat samoregulacji uczniowie dowiedzą się, jak wyrażać swoje uczucia, rozpoznawać emocje innych, a także rozwijać strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki temu zyskują narzędzia do budowania pozytywnych relacji z rówieśnikami i dorosłymi, zwiększają swoją empatię oraz poprawiają umiejętności komunikacyjne.
Twórz własne karty pracy i w kreatywny sposób rozwijaj umiejętności swoich uczniów! Za pomocą kreatora kart pracy z łatwością przygotujesz ciekawe materiały ćwiczeniowe odpowiednie dla Twoich uczniów. PRZETESTUJ!
Przeprowadzenie ankiety na temat stresu wśród uczniów pozwala zrozumieć, jakie aspekty życia szkolnego są dla nich najbardziej obciążające. Dzięki temu można nie tylko lepiej zidentyfikować źródła stresu, ale również opracować skuteczne metody wsparcia i interwencji. Ankieta daje uczniom możliwość wyrażenia swoich opinii i obaw w bezpiecznym środowisku, co stanowi pierwszy krok do otwarcia się na rozmowę o swoich problemach. Ponadto, uzyskane wyniki umożliwiają nauczycielom wsparcia do realnych potrzeb uczniów. To z kolei może przyczynić się do zmniejszenia poziomu stresu, poprawy samopoczucia i efektywności edukacyjnej uczniów.
Przeczytaj również:
Wykorzystaj również:
Egzamin ósmoklasisty to ważne wydarzenie w życiu dziecka, które wieńczy naukę w szkole podstawowej. Uczniom oraz rodzicom wydaje się, że po egzaminie nic już nie będzie takie samo. Od wyników zależy przecież to, w jakiej szkole młodzież będzie kontynuowała naukę od września 2022 r. A przecież dwa lata poprzedzające egzamin były jednym z najdziwniejszych szkolnych doświadczeń młodzieży. Stres przedegzaminacyjny jest ogromny, a nauczyciele zamiast dodać otuchy, zwracają uczniom uwagę na zaległości, wypominają "lenistwo" w okresie zdalnego nauczania i przypominają, jak duże jeszcze trzeba nadrobić. A przecież na "nadrabianie" nie ma już czasu. Jedne, co dzisiaj może realnie pomóc uczniom, to wiedza, jak opanować trudne emocje przed egzaminem ósmoklasisty.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Razem z uczniami obejrzyj szkolenie: Stres w drodze do sukcesu
Napięcie i stres związany z aktualną sytuacją społeczną wokół wojny w Ukrainie nie oszczędza najmłodszych. Nietrudno zauważyć niepokój u dzieci w wieku przedszkolnych. Pojawiają się próby opracowania zjawiska wojny w niespokojnych, poruszających zabawach, rozdrażnienie, niechęć do wykonywania codziennych czynności. Celem scenariusza jest wsparcie grupy przedszkolnej w regulacji trudnych emocji. Symboliczna bajka terapeutyczna „Sposoby na burzę” ma za zadanie pomóc najmłodszym w rozumieniu trudnej sytuacji społecznej i uczuć, które wywołuje.
Przeczytaj również:
Wykorzystaj karty pracy ze słuchowiskiem:
Zestaw ćwiczeń skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wykonanie zadań z kart pracy ma na celu wsparcie młodzieży w rozwijaniu umiejętności samodzielnego radzenia sobie ze stresem i napięciem. Umiejętności związane z regulacją emocji są podstawą emocjonalnej stabilizacji. Ważne, by rozwijać je szczególnie w okresie dorastania.
Twórz własne karty pracy i w kreatywny sposób rozwijaj umiejętności swoich uczniów! Za pomocą kreatora kart pracy z łatwością przygotujesz ciekawe materiały ćwiczeniowe odpowiednie dla Twoich uczniów. PRZETESTUJ