Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w poniedziałek do MEN w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży.
Omawiamy, co jest ważne we współpracy nauczyciela wspomagającego i nauczycieli przedmiotowców, publikujemy kolejne wzory IPET oraz artykuły na temat rozwoju emocjonalno-społecznego uczniów, poszerzamy bazę kart pracy na zajęcia specjalistyczne... Dodatkowo omawiamy zmiany w Karcie Nauczyciela, które weszły w życie od nowego roku i które jeszcze przed nami!
Wstyd ma dwa trzy oblicza: wstyd przed innymi i wstyd przed samym sobą. Jego odczuwanie nasila się w okresie dojrzewania. Jak i dlaczego tak się dzieje? Tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie, a także wskazówki, jak zachowywać się wobec przejawów wstydu nastolatków.
Jak rozpoznać dziecko doświadczające przemocy? Dowiedz się, jaka jest rola szkoły, jaka może być pomoc poradni psychologiczno-pedagogicznej i jakie działania można w takiej sytuacji podjąć.
Według badań psychopedagogicznych średnio co piąty uczeń jest zdolny. Biorąc pod uwagę całą populację uczniów w Polsce, zdolni stanowią zatem całkiem liczną grupę. Czy wiemy, czego oni tak naprawdę potrzebują od szkoły? Co szkoła mogłaby im dać, a co faktycznie daje, żeby zapobiec marnotrawieniu ich talentów?
W trakcie intensywnej chemioterapii jest każdego roku około 2000 dzieci, a około 6000 wymaga monitorowania po leczeniu. Rodziny tych dzieci powinny znaleźć pomoc i wsparcie, zaś jednym z miejsc, gdzie mogą szukać pomocy, jest poradnia psychologiczno-pedagogiczna.
Uczeń z chorobą przewlekłą w klasie to wyzwanie. Zgodnie z polskim prawem dzieci te nie są objęte kształceniem specjalnym. Dowiedz się, co jest możliwe w szkole ogólnodostępnej, jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy.
Przeczytaj aktualny artykuł, w którym uwzględniono wejście w życie ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami:
Ubiór odbierany i nazywany jako wyzywający dla niektórych jest powodem do zmartwień. Kiedy warto podjąć temat ubioru w rozmowie z uczniami i uczennicami? I jakie cele ma mieć dotycząca tego praca wychowawcza?
Zapraszamy na szkolenie prowadzone przez Marzennę Czarnocką, dyrektora poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz eksperta Portalu Oświatowego. Pomoże ono ugruntować wiedzę w zakresie organizacji kształcenia specjalnego i pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz pozwoli poszukać efektywnych form wsparcia zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli i rodziców.
W związku z nową ustawą Prawo oświatowe MEN publikuje projekt kolejnego rozporządzenia. Tym razem nowa regulacja dotyczy pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i placówkach. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2017 r.
Warto dołożyć wszelkich starań, aby pierwsze kontakty z rodziną małego dziecka, szczególnie w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, nacechowane były wzajemną ufnością, otwartością serca i zrozumieniem. Nie zawsze najważniejszym dokumentem jest procedura organizacji WWRD, ale zawsze niezbędna jest empatia i zrozumienie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zorganizować spotkanie poprzedzające pierwsze zajęcia z dzieckiem. Do artykułu dołączono broszurę Czym jest WWRD? Poradnik dla rodzica.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Wspierające środowisko i systematyczna praca to te czynniki, które pomogą uczniowi w pokonywaniu trudności. Dowiedz się, jak dostosować pracę na zajęciach matematyki, aby pomóc uczniowi z dysleksją – tak, aby codzienna praca była efektywna.
Ponad 50 proc. internautów zetknęło się z hejtem – czytając komentarze, będąc ich adresatem czy też samym hejterem. W jaki sposób ten problem dotyka nastolatków?
Niepokojącym zjawiskiem jest zwiększenie w ostatnich latach zachorowalności na depresję dzieci i młodzieży. Aż 20% osiemnastolatków doświadczyło przynajmniej jednego epizodu depresyjnego! Mimo alarmowania o tym fakcie, wciąż bardzo często depresja u nastolatków rozwija się niezauważona przez dorosłych. Dlaczego tak się dzieje? Na co zwracać uwagę, co powinno niepokoić?
Uczeń zdolny w szkole stanowi wyzwanie dla wszystkich nauczycieli. Istotnym wsparciem w tym zakresie może być współpraca z pedagogiem szkolnym. Zastosuj proponowane przez nas wskazówki.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.