Od 8 września obowiązuje rozporządzenie mające na celu określenie rozwiązań prawnych służących wykonaniu rządowego Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za Życiem” w zakresie działania 2.4. „Utworzenie ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych ze szczególnym uwzględnieniem wczesnego wspomagania rozwoju dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością”.
Rozpoznawanie potrzeb jest procesem i wymaga zaangażowania całej kadry. Pierwszym etapem rozpoznawania potrzeb uczniów jest ocena nauczycieli, w tym wychowawców klasy. Z jakich metod i narzędzi jeszcze należy skorzystać?
Dla każdego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego trzeba opracować IPET, czyli indywidualny program Edukacyjno-terapeutyczny. Niestety, często zadanie to traktuje się nie jak szansę na opracowanie planu skutecznego działania, lecz jak przykry obowiązek. To z kolei sprawia, że IPET nie jest skuteczny.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytanie orzeczenia i analiza dokumentów nie wystarczą, by poznać dziecko. To wychowawca ma szczególną możliwość obserwowania dziecka w najróżniejszych sytuacjach – dlatego udział nauczycieli w ocenie funkcjonowania ucznia w szkole jest niezbędny, a ich obserwacje niezwykle cenne. To one powinny odgrywać szczególną rolę podczas opracowywania i w czasie realizacji IPET.
Przedstawiamy zasady doboru materiału językowego dla etapu utrwalania artykulacji w wyrazach. Artykuł zawiera informacje i przykłady dotyczące przestrzegania zasady czystości fonetycznej dla spółgłosek oraz zasady stopniowania trudności pod względem struktury i długości wyrazów.
Naukowcy alarmują – Internet uzależnia dzieci, czasem w bardzo poważny sposób zaburzając ich funkcjonowanie. Do poradni psychologiczno-pedagogicznej trafiła niedawno zrozpaczona mama dziesięciolatki, która dostała ataku szału i zdemolowała pokój po tym, jak mama wyłączyła jej dostęp do sieci. Szesnastolatek tak kopnął swojego ojca, który wyjął kabel z komputera, że połamał mu dwa żebra… To realne sytuacje świadczące o silnym uzależnieniu, wymagające już specjalistycznego leczenia. Warto zatem być czujnym i sprawdzać, czy aby nie pojawiają się pierwsze objawy uzależnienia.
Najważniejszym działaniem na drodze pobudzania, stymulowania i wspierania rozwoju małego dziecka jest rzetelny, wieloprofilowy proces diagnostyczny dokonywany przez zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Pobierz wzór wniosku o udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Dowiedz się, jakie wymagania powinien spełniać nauczyciel wspomagający w przedszkolu dla dziecka z zespołem Downa z niepełnosprawnością sprzężoną, ruchową oraz słabowidzącego.
Indywidualny program wczesnego wspomagania, nowe zadania zespołu – sprawdź, jak od września będzie wyglądało wczesnego wspomaganie rozwoju dziecka.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu, szkole i placówce jest udzielana z inicjatywy m.in. rodziców ucznia, dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki, czy nauczyciela, wychowawcy grupy wychowawczej lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem. Pobierz wzór wniosku o udzielenie pomocy!
Nie zawsze adaptacja przebiega harmonijnie i bezproblemowo. Dziecko może uruchamiać mechanizmy obronne i wyrażać lęk w sposób zastępczy, np. płaczem, zwiększoną drażliwością, zaburzeniami łaknienia, trudnościami w zasypianiu, wymiotami, a nawet moczeniem nocnym.
Poznaj zmiany w organizacji kształcenia, wychowania i opieki uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem, które wchodzą od nowego roku szkolnego.
1 września 2017 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Sprawdź, jak brzmi ostateczna wersja rozporządzenia, a także przeczytaj o projekcie nowelizacji rozporządzenia obowiązującego dla szkół starego typu.
Warto poświęcić uwagę uczniom niepromowanym w pierwszej klasie gimnazjum, którzy znaleźli się w dość specyficznej sytuacji. Zmiany w organizacji systemu oświaty sprawiły, że muszą wrócić do szkoły podstawowej. To może okazać się trudne dla obu stron – ucznia i szkoły. Dlaczego i jak sobie z tym poradzić?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.