Zdarza się, że do poradni psychologiczno-pedagogicznej zgłaszają się rodzice lub pełnoletni uczniowie chcący uzyskać duplikaty wydanych wcześniej opinii lub orzeczeń. Pojawia się wówczas wątpliwość – w jaki sposób i na jakim wzorze wydać taki dokument, skoro przepisy nie określają zasad wydawania duplikatów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jesteś pedagogiem, psychologiem lub innym specjalistą, a dyrektor chce przydzielić Ci godziny przedmiotu? Sprawdź, w jaki sposób zostanie obliczone Twoje pensum. Autor wyjaśnia, jak zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela powinno być obliczane pensum nauczyciela - specjalisty.
Perspektywa egzaminów jest stresująca. Czasem tak bardzo, że uczniowie nie są w stanie poradzić sobie z odczuwanym napięciem. Podczas warsztatu mają możliwość oswoić stres egzaminacyjny i poznać techniki jego obniżania.
Przeczytaj również:
Okres przedegzaminacyjny to czas intensywny: pełen nauki, emocji, nadziei i obaw. Dla młodzieży tym bardziej stresujący, że często muszą sprostać oczekiwaniom rodziców i nauczycieli. Poniższy tekst przedstawia postawy uczniów i dorosłych wobec egzaminów. Zawiera wskazówki dla wychowawców i specjalistów szkolnych, które pomogą im owe postawy diagnozować, a także wspierać podopiecznych emocjonalnie i wychowawczo. Dowiedz się, jak zadbać o to, by uczeń umiał podejść do ważnego egzaminu opanowany, a także by wiedział, co robić, gdy pojawia się nadmierne napięcie.
Wykorzystaj:
Przepisy prawa oświatowego wskazują, jakie zajęcia są realizowane przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz specjalistów w ramach pensum. Sprawdź, które zajęcia nauczycieli i specjalistów są traktowane jako prowadzone z uczniami i wychowankami lub na ich rzecz. Dowiedz się, kiedy udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole wlicza się do pensum.
Z artykułu dowiesz się m.in.
Pobierz:
Pobierz wzór opisu stanowiska pracy pedagoga.
W większości szkół nauczyciele specjaliści mają obowiązek sporządzania półrocznego i rocznego sprawozdania ze swojej pracy. Realizacja tego zadania wymaga uwzględnienia konkretnych informacji o konkretnych uczniach. Sprawdź, czy mogą zostać one ujawnione radzie pedagogicznej czy należy raczej pamiętać o ich anonimizacji.
Omówienie inspirujących pomysłów na zajęcia integracyjne z wykorzystaniem książek dla dzieci i młodzieży.
Okres pandemii, kiedy uczniowie nie uczęszczają do szkół to czas, w którym pedagog szkolny powinien realizować swoje zadania w sposób dostosowany do panujących warunków. Jednak żadne przepisy nie wskazują, jakie właściwie zadania powinien realizować. Jaka jest rola pedagoga szkolnego w czasie zdalnego nauczania. Czy pedagog ma obowiązek kontaktować się z nauczycielami przedmiotów?
Egzaminy maturalne to okres, który trudno porównać do jakiegokolwiek innego w całej edukacji. Niepewność towarzyszy maturzyście na każdym kroku – czy wystarczająco się przygotował, czy wybrał odpowiednie przedmioty, czy wyniki pozwolą dostać się na wymarzony kierunek studiów. Obecnie poziom stresu podbija dodatkowo stan epidemii. Wiadomo już, że egzaminy nie odbędą się w maju, ale dokładny termin wciąż nie jest znany.
Szkoła ma obowiązek realizowania zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Często jednak rodzice lub opiekunowie decydują się na zapewnienie dziecku dodatkowego wsparcia specjalistów.
Nauczycielowi stażyście i kontraktowemu odbywającemu staż na kolejny stopień awansu zawodowego dyrektor placówki przydziela opiekuna stażu. Dotyczy to także nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Jednak funkcji opiekuna nie można przydzielić każdemu, w szczególności zaś tylko wyjątkowo dyrektor może przydzielić ją sobie.
Warsztat ma na celu przygotowanie wychowawców na reagowanie w sytuacji zagrożenia koniecznością wezwania pomocy medycznej ze względu na problemy psychiczne uczniów. Psycholog lub pedagog prowadzący zajęcia dąży do tego, aby wychowawcy potrafili koordynować oddziaływania, mające pomóc uczniom poradzić sobie w realiach szkolnych, co może sprawi, że telefon na pogotowie nie będzie potrzebny.
Zapewnienie odpowiedniej opieki uczniom z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera wymaga dodatkowego nakładu pracy ze strony nauczyciela. Z tego powodu zdarza się, że przedszkole lub szkoła odmawia dziecku możliwości udziału w wycieczce. Dowiedz się, czy nauczyciel ma obowiązek zabrania na wycieczkę ucznia posiadającego orzeczenie.
Wszelką dokumentację dotyczącą udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej przechowuje się w indywidualnej teczce ucznia. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają jednak regulacji wskazujących, jak postępować ze zgromadzonymi dokumentami po ukończeniu przedszkola lub szkoły. Przez jaki okres należy je przechowywać?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.