Zasady współpracy szkoły z poradnią psychologiczno-pedagogiczną
Organizacja nauczania indywidualnego, kształcenia specjalnego oraz zindywidualizowanej ścieżki kształcenia. Zasady współpracy szkoły i pedagoga szkolnego z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
Nauczyciel dojeżdża na indywidualne nauczanie w domu ucznia. Sprawdź, do jakich świadczeń jest uprawniony.
Nauczycielowi przydzielono nauczanie indywidualne ucznia z orzeczeniem o niepełnosprawności umysłowej w stopniu znacznym. Sprawdź, ile trwa godzina zajęć nauczania indywidualnego oraz czy w tym przypadku nauczycielowi przysługuje dodatek za pracę.
Sprawdź, w jaki sposób organizuje się zajęcia rewalidacyjne dla uczniów objętych nauczaniem indywidualnym, z niepełnosprawnością intelektualną, w oddziale specjalnym.
Uczeń, który z poradni psychologiczno-pedagogicznej otrzymał orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego, może uczyć się ze swoimi rówieśnikami w szkole. Jeżeli jego stan na to nie pozwala, zajęcia edukacyjne będzie miał zorganizowane w domu. Co istotne, w każdej chwili, w razie poprawy zdrowia, dziecko może wrócić do szkoły – czytamy w komunikacie MEN.
Organizując nauczanie indywidualne warto pamiętać o opracowaniu wykazu nauczycieli, którzy będą je realizować. Pobierz odpowiedni wzór.
Nauczyciel realizujący nauczanie indywidualne w zakresie danego przedmiotu powinien mieć takie same kwalifikacje, jak nauczyciel realizujący takie zajęcia w zwykłym trybie. Czy powinien posiadać kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej?
Sprawdź, co może zrobić zespół orzekający w poradni psychologiczno-pedagogicznej w sytuacji gdy do wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego nie dołączono zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w poniedziałek do MEN w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży.
Opublikowany niedawno projekt rozporządzenia MEN w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. W projekcie wiele kontrowersji wywołało wykluczenie możliwości prowadzenia nauczania indywidualnego na terenie szkoły. Sprawdź, jak MEN odpowiada na zarzuty środowiska oświaty.
MEN opublikował projekt nowego rozporządzenia regulującego indywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne oraz indywidualne nauczanie dzieci i młodzieży. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2017 r.
Zdarza się, że w trakcie roku szkolnego rodzice dochodzą do wniosku, że realizacja nauczania domowego jest zbyt trudna lub przynosi niezadowalające efekty. Te przyczyny lub inne prowadzą rodziców do podjęcia decyzji o rezygnacji z tej formy edukacji ich dzieci. Z nauczania domowego można zrezygnować w dowolnym momencie roku szkolnego. Wówczas dziecko podlega takim samym zasadom oceniania, klasyfikowania i promowania, jak pozostali uczniowie klasy. Pobierz wzór decyzji ws. rezygnacji ze spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą.
Pobierz przykładowy plan zajęć indywidualnego nauczania.
Nauczanie indywidualne z założenia jest formą okresowej zmiany formy nauczania (w okresie nie krótszym niż 30 dni). Uczeń może po okresie nauczania indywidualnego wrócić do zajęć z klasą, gdzie będzie kontynuowane dokumentowanie bieżących i semestralnych/klasyfikacyjnych ocen oraz odnotowywana jego obecność na zajęciach.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.