Aktualnie ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe przepis pozwalający na organizowanie zdalnego nauczania indywidualnego także poza okresem epidemii. Dotąd taka możliwość była przewidziana do końca roku szkolnego 2021/2022. Obecnie indywidualne lekcje zdalne można organizować na wniosek rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że zasady organizacji zdalnego nauczania indywidualnego ostały zmienione, zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. Sprawdź, jakie warunki spełnić, aby organizować nauczanie indywidualne dla dzieci i młodzieży.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Jeżeli uczeń ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie realizować obowiązków edukacyjnych, można wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania. Czy taki wniosek mogą złożyć wyłącznie rodzice? Co zrobić, gdy potrzebę zorganizowania nauczania zauważają nauczyciele, ale rodzic nie wnioskuje w poradni o opinię?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W ramach zindywidualizowanej ścieżki kształcenia część zajęć jest organizowana dla ucznia indywidualnie. W wielu szkołach stosowana jest zasada, że wymiar zajęć indywidualnych jest taki jak, jak w nauczaniu indywidualnym. Nie jest to błąd, jeżeli potrzeby ucznia są zaspokojone. Jednak trzeba pamiętać, że zindywidualizowana ścieżka kształcenia i nauczanie indywidualne to dwie różne formy organizacyjne i nie można ich ze sobą mylić. Jednym z najczęstszych błędów jest organizowanie zdalnych zajęć indywidualnych w ramach ścieżki. Wysłuchaj podcastu i dowiedz się, dlaczego takie działanie jest nieprawidłowe.
Przeczytaj artykuł opisujący stan prawny od 1 września 2023 r.: Zindywidualizowana ścieżka kształcenia online