Przepisy prawa oświatowego określają limity uczniów w oddziałach specjalnych. Często pojawia się jednak pytanie, czy może on zostać zwiększony, jeżeli jeden lub większa liczba uczniów posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Skoro uczniowie objęci indywidualnym nauczaniem nie uczęszczają na lekcje i zajęcia organizowane w szkole, to czy „zwalniają” miejsce dla dodatkowych osób?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Co do zasady szkoła nie może zabronić uczniowi udziału w wycieczce szkolnej. Prawo do udziału w wycieczkach dotyczy także uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego czy objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku uczniów objętych nauczaniem indywidualnym. Sprawdź, czy uczeń z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania może być uczestnikiem wycieczki szkolnej.
Każdy uczeń, niezależnie od wieku i typu szkoły może otrzymać orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. W przypadku ucznia szkoły ponadpodstawowej kształcącej w zawodzie pojawia się jednak problem – jak zorganizować praktyczną naukę zawodu? Czy zajęcia mogą być prowadzone w domu ucznia? A może należy zorganizować je w innym terminie lub całkowicie zwolnić ucznia z obowiązku ich realizacji?
Z artykułu dowiesz się m.in.
W indywidualnym nauczaniu realizuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Oznacza to, że organizując nauczanie indywidualne, w ramach wskazanej liczby godzin, należy ustalić możliwość organizacji wszystkich przedmiotów określonych w ramowym planie nauczania.
Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może być objęty nauczaniem indywidualnym. Sprawdź, czy w takim przypadku należy zapewnić mu także zajęcia rewalidacyjne i pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole. Dowiedz się, jak organizować zajęcia rewalidacyjne dla ucznia objętego nauczaniem indywidualnym.
Uczeń objęty w pomocą psychologiczno-pedagogiczną na podstawie opinii z poradni psychologiczno-pedagogiczną może w każdej chwili otrzymać również orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego. Co w takim przypadku z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Dowiedz się, czy przejście na nauczanie indywidualne wpływa na obowiązek udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Przeczytaj również:
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują wprost na obowiązek organizowania zastępstw doraźnych za nauczyciela prowadzącego nauczanie indywidualne. W przypadku choroby nauczyciela rodzice często jednak domagają się albo takiego zastępstwa albo odpracowania lekcji przez nauczyciela. Czy mają do tego prawo? Sprawdź, czy dyrektor powinien organizować zastępstwo za nauczyciela na indywidualnym nauczaniu.
Dyrektor nie może odmówić zorganizowania nauczania indywidualnego, jeżeli uczeń otrzymał orzeczenie. Nie oznacza to jednak, że uczeń będzie realizował te same zajęcia, na które uczęszczał w szkole. W NI nie organizuje się zajęć, które są przedmiotem dodatkowym. Do takich przedmiotów należy m.in. religia i etyka. Sprawdź, dlaczego religia dla ucznia z nauczaniem indywidualnym nie jest realizowana.
Z artykułu dowiesz się:
Pobierz edytowalny załącznik nr 11 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych – orzeczenie o odmowie uchylenia orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania
Zindywidualizowana ścieżka kształcenia to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Organizuje się ją dla uczniów, którzy mogą uczęszczać do szkoły, ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu nie mogą realizować wszystkich zajęć edukacyjnych wspólnie z oddziałem szkolnym. Uczniowie ci wymagają dostosowania organizacji i procesu nauczania do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych. Jedną z często pojawiających się wątpliwości jest to, czy zajęcia, które w ramach ścieżki uczeń realizuje indywidualnie, mogą być prowadzone on-line. Poznaj odpowiedź eksperta.
Zdalne nauczanie w czasie pandemii okazało się wygodą formą dla uczniów objętych nauczaniem indywidualnym. Z tego względu na wniosek rodziców dziecka lub ucznia pełnoletniego realizacja kształcenia z wykorzystaniem metod i technik na odległość może odbywać się także w okresie stacjonarnego niefunkcjonowania jednostek systemu oświaty. Nauczanie indywidualne może być prowadzone w formie stacjonarnej (w domu ucznia) lub zdalnej. W przypadku realizacji tego zadania z wykorzystaniem metod i technik na odległość, konieczne jest poinformowanie odpowiednich organów o sposobie lub sposobach realizacji tych zajęć. Sprawdzamy z czego wynika ten obowiązek.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.