Nowelizacja ustawy o systemie oświaty podpisana przez Prezydenta

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 17 maja 2022
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty podpisana przez prezydenta

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy nowelizującej ustawę o systemie oświaty. Nowelizacja dotyczy m.in. zatrudnienia w szkołach nauczycieli specjalistów, zmian w zasadach przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty i maturalnego. W dniu 17 maja ustawa została podpisana przez Prezydenta. Sprawdź, jakie przepisy wprowadza nowelizacja ustawy o systemie oświaty i innych ustaw.

Część zmian proponowanych w nowelizacji ustaw oświatowych jest powtórzeniem propozycji zawartych w zawetowanej przez Prezydenta ustawie znanej jako „Lex Czarnek”. Tym razem zrezygnowano jednak m.in. z przepisów dotyczących wzmocnienia roli kuratorów oświaty.

Przeczytaj również:

Egzamin ósmoklasisty od roku szkolnego 2023/2024

Zmiany dotyczące egzaminu ósmoklasisty:

  • od roku szkolnego 2023/2024 egzamin ósmoklasisty będzie odbywał się w maju, zmiana ta ma charakter stały,
  • w latach 2022/2023 i 2023/2024 egzaminy ósmoklasisty będą przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu. Wymagania te obejmują węży katalog zagadnień niż określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej,
  • uczniowie klas ósmych przystąpią do egzaminu z trzech przedmiotów,

Egzamin maturalny od roku szkolnego 2023/2022

Zmiany dotyczące matury:

  • w latach 2022/2023 i 2023/2024 egzaminy maturalne będą przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu. Wymagania te obejmują węży katalog zagadnień niż określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego,
  • w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli otrzyma z każdego przedmiotu obowiązkowego co najmniej 30 % punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W tych latach nie będzie obowiązywał próg punktowy, którego osiągnięcie będzie wymagane do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu,
  • od roku szkolnego 2024/2025 do zdania egzaminu maturalnego z przedmiotu na poziomie rozszerzonym trzeba będzie osiągnąć prób 30% punktów możliwych do uzyskania.

Wśród nowych rozwiązań obligatoryjne zatrudnienie specjalistów

Ważną zmianą jest również wprowadzenie obowiązku zatrudniania w szkołach i przedszkolach specjalistów w liczbie określonej w ustawie. Obowiązek ten dotyczy:

  • pedagogów,
  • pedagogów specjalnych,
  • psychologów,
  • logopedów,
  • terapeutów pedagogicznych.

Przeczytaj również:

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadzi zdalne nauczanie niezależnie od COVID-19

Nowelizacja ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe wprowadzi możliwość organizowania zdalnego nauczania także w sytuacji, gdy konieczne jest zawieszenie zajęć z innych powodów niż epidemia lub stan zagrożenia epidemicznego. W ustawie znajdą się następujące przepisy:

Zajęcia w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce zawiesza się, na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie:

  • zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  • zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  • innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

W przypadku zawieszenia zajęć z wyżej wymienionych powodów, na okres powyżej dwóch dni dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki albo osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego, organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nauczanie indywidualne w formie zdalnej także w przyszłym roku

Kolejną ważną zmianą będzie wprowadzenie na stałe możliwości realizowania zdalnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Celem ustawodawcy jest umożliwienie realizowania kształcenia indywidualnego w formie zdalnej w przypadku tych uczniów, u których taka forma pozwoli na realizację zaleceń z orzeczenia.

Więcej na temat zdalnego nauczania indywidualnego w artykule:

Źródło: Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustawy, podpisana przez Prezydenta.

Marta Wysocka
Dodano: 17 maja 2022

Autor: Marta Wysocka

Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy