Więcej psychologów, pedagogów, logopedów i terapeutów w szkole

Dodano: 8 kwietnia 2022
Więcej psychologów w szkole: pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Aktualnie przepisy nie wskazują, minimalnej liczby etatów psychologów, pedagogów i innych specjalistów, które trzeba obsadzić w przedszkolach i szkołach. Prawdopodobnie zmieni się to już od roku szkolnego 2022/2023 – sejm uchwalił bowiem ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty. Będzie to ważna zmiana zapowiadana przez ministra edukacji w związku z dążeniem do podniesienia jakości wsparcia psychologicznego w szkołach. Sprawdź szczegóły i dowiedz się czy w każdej szkole będzie musiał zostać zatrudniony psycholog szkolny.

Przedszkola i szkoły nie będą oszczędzać na zatrudnieniu specjalistów

Do ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty ma zostać dodany nowy przepisy art. 42d, który ma na celu określenie minimalnej łącznej liczby etatów specjalistów: i pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych zatrudnionych w:

  • przedszkolach,
  • szkołach podstawowych,
  • liceach ogólnokształcących,
  • technikach,
  • branżowych szkołach I stopnia

– niebędących przedszkolami i szkołami specjalnymi.

Konieczne zapewnienie dostępności specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej

W celu zapewnienia opieki psychologiczno-pedagogicznej niezbędne jest zwiększenie dostępności specjalistów w przedszkolach i szkołach dla dzieci i młodzieży niebędących szkołami specjalnymi. Dlatego zaproponowano określenie łącznej liczby etatów ww. specjalistów uzależnionej od liczby dzieci lub uczniów. Im większa jest liczebność przedszkola lub szkoły tym większa jest łączna liczba etatów. Decyzja dotycząca wymiaru zatrudnienia nauczyciela o danej specjalności powinna być podejmowana w oparciu o analizę potrzeb. Należy pamiętać, że dyrektor szkoły odpowiedzialny za organizację zajęć może zgłosić do organu prowadzącego potrzebę zwiększenia zatrudnienia.

Ilu specjalistów trzeba będzie zatrudnić w przedszkolu i szkole?

Projekt ustawy przewiduje, że określenie minimalnej liczby etatów specjalistów nastąpi w dwóch etapach. Pierwszy etap standaryzacji zatrudnienia nauczycieli psychologów w szkołach rozpocznie się już od roku szkolnego 2022/2023 i 2023/2024. Przez pierwsze dwa lata liczba etatów będzie mogła być mniejsza niż od roku szkolnego 2024/2025.

Lata szkolne 2022/2023 i 2023/2024

Od roku szkolnego 2024/2025

Łączna liczba etatów wymienionych wyżej specjalistów ma być nie niższa niż:

  • 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
  • 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
  • 0,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50;
  • 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30.

Łączna liczba etatów wymienionych wyżej specjalistów ma być nie niższa niż:

  • 2 etaty, które powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
  • 1,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
  • 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 40 i nie przekracza 50;
  • 0,8 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 40;
  • 0,6 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 20 i nie przekracza 30;
  • 0,4 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 10 i nie przekracza 20;
  • 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 10.

Łączną liczbę etatów należy obliczać jako sumę ilorazów, w których dzielną jest suma liczby godzin zajęć realizowanych na stanowisku pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego w ramach pensum i liczby przydzielonych godzin ponadwymiarowych w ramach pracy na tym stanowisku, a dzielnikiem pensum określone dla tego nauczyciela zgodnie z art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.

Liczbę dzieci lub uczniów do określenia łącznej liczby etatów specjalistów będzie ustalało się według stanu na dzień 1 września danego roku szkolnego tak, aby jak najlepiej odzwierciedlić potrzeby dzieci i uczniów w danym roku szkolnym.

Co ważne, łącznej liczby etatów, nie wlicza się etatów nauczycieli wspomagających. Chodzi o nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Skąd środki na większą liczbę psychologów i pedagogów?

Środki finansowe związane z zatrudnieniem nauczycieli zgodnie z wprowadzanymi przepisami, zostaną przewidziane w budżecie państwa w postaci wzrostu wysokości części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

Przeczytaj również:

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2096)

Tematyka

Sprawdź inne serwisy