Zmiana w kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022

Dodano: 4 kwietnia 2022
Zmiana w podstawowych kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022

28 marca 2022 r. Minister Edukacji i Nauki dokonał zmiany w kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022. Sprawdź, na czym polegają wprowadzone zmiany.

Zgodnie z art. 60 ust. 3 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w celu realizacji zadań związanych z nadzorowaniem i koordynowaniem wykonywania nadzoru pedagogicznego na terenie kraju oraz związanych z realizacją polityki oświatowej państwa, ustala podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa, w tym zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego.

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa określane są na każdy rok szkolny. Natomiast w roku szkolnym 2021/2022 nastąpiła zmiana w zakresie ustalonych kierunków oraz zadań.

Dwa nowe kierunki polityki oświatowej

Minister Edukacji i Nauki zadecydował o dodaniu dwóch nowych kierunków polityki oświatowej państwa, są to:

  1. rozwijanie umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
  2. doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie  nauczania języka polskiego jako języka obcego.

Oprócz tego usunięte zostały dwa zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego dla kuratorów oświaty:

  • w publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – przyjmowanie do szkół i wspomaganie nauki osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi podlegającymi obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw”;
  • w publicznych szkołach podstawowych, prowadzanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w stosunku do których podjęto zamiar likwidacji w roku 2020, 2021 lub 2022 – zgodność z prawem procesu rekrutacji, przyjmowania i przenoszenia uczniów do innej szkoły w latach 2019-2021 oraz arkuszy organizacji pracy szkoły.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy