Minister Edukacji i Nauki wydał rozporządzenie, dzięki któremu uczniowie z Ukrainy ukończą szkołę podstawową mimo braku ocen z muzyki, plastyki, przyrody i techniki. Sprawdź, co wpisać w arkuszu ocen i na świadectwie. Rozporządzenie zmieniające zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i obowiązuje od 18 maja 2022 r.
Rozporządzenie MEiN zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy dodaje do przepis 6c. Wprowadza on regulację umożliwiającą uzyskanie w roku szkolnym 2021/2022 przez ucznia będącego obywatelem Ukrainy świadectwa ukończenia szkoły podstawowej mimo braku ocen z muzyki, plastyki, przyrody i techniki.
Uczeń, aby ukończyć szkołę podstawową, musi uzyskać pozytywne roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w klasie VIII oraz przystąpić do egzaminu ósmoklasisty.
W przypadku szkoły podstawowej realizacja niektórych zajęć edukacyjnych kończy się w klasach programowo niższych:
Roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane przez ucznia we wskazanych klasach są uwzględniane przy klasyfikacji końcowej, dokonywanej w ostatniej klasie szkoły podstawowej.
Uczniowie będący obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, i podjęli naukę w klasie VIII nie uzyskali rocznych ocen klasyfikacyjnych z wymienionych przedmiotów. Było to niemożliwe, gdyż ich realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych.
Z tego względu Minister Edukacji i Nauki musiał ustalić dla tych uczniów odmienne warunki ukończenia szkoły podstawowej.
W rozporządzeniu MEiN z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy wprowadzono regulację, zgodnie z którą, w arkuszach ocen tych uczniów oraz na świadectwach ukończenia przez nich szkoły podstawowej w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: muzyka, plastyka, przyroda i technika, będzie wstawiana pozioma kreska.
W rozporządzeniu wskazano również, że jeśli uczeń klasy VIII szkoły podstawowej nie spełni warunków określonych w § 6c ust. 1, musi powtórzyć tę klasę oraz przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, w roku, w którym powtarza klasę VIII.
Opracowanie: Marta Wysocka