Pytanie: Czy dyrektor może wprowadzić tzw. dyżury uczniowskie na korytarzach i łazienkach, podczas przerw? Celem jest zapobieganie aktom wandalizmu i dbanie o ogólny ład i porządek w szkole. Regulamin dyżurów uczniów zakłada, że na jednej przerwie dyżur sprawuje dwóch uczniów, a uczeń nie może dyżurować częściej niż raz w tygodniu. W czasie dyżuru na korytarzu obecny jest również nauczyciel - opiekun.
Pytanie: Jakie kwalifikacje powinna mieć osoba zatrudniona na stanowisku pedagoga w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym. Czy musi ukończyć pięcioletnie studia na kierunku pedagogika w specjalności pedagogika resocjalizacyjna? Czy może być to osoba, która ukończyła studia na innym kierunku, a ponadto ma dodatkowo ukończone studia podyplomowe o kierunku z resocjalizacji i profilaktyki społeczne?
Pytanie: Czy dyrektor ma obowiązek udzielić urlopu na pisanie pracy magisterskiej nauczycielowi, który został zatrudniony w szkole w trakcie studiów? Kierunek nie jest zgodny z potrzebami szkoły, dyrektor nie kierował nauczyciela na te studia.
Pytanie: Na jaki okres można wydać zezwolenie na indywidualny tok nauki? Czy może to być etap edukacyjny, pod warunkiem, że uczeń nadal uprawia sport i jest reprezentantem Polski? Czy zgoda może dotyczyć tylko roku szkolnego?
Pytanie: Matka chce pozostawić dziecko drugi rok w IV klasie szkoły podstawowej. Czy można to zrobić bez stawiania uczennicy ocen niedostatecznych? W ocenie nauczycieli dziecko radzi sobie dobrze, nie będzie miało problemu z uzyskaniem promocji, ale mama koniecznie chce przedłużenia okresu nauki w IV klasie.
Pytanie: Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel w oddziale przedszkola specjalnego, jeżeli wszystkie dzieci posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, na podstawie których stwierdzono u nich niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Ponadto, niektóre dzieci posiadają niepełnosprawność sprzężoną, tzn. oprócz niepełnosprawności intelektualnej mają stwierdzony autyzm.