Pytanie: Uczeń technikum z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego otrzymał z poradni psychologiczno-pedagogicznej dodatkową opinię w sprawie zwolnienia z nauki drugiego języka obcego. Szkoła prowadzi języki obce w dwóch poziomach: podstawowym i w zakresie specjalnego języka branżowego (w związku z wyuczanym zawodem). Szkoła zwolniła ucznia z nauki drugiego języka obcego, ale tylko w podstawowym zakresie. Natomiast nie zwolniła go z nauki drugiego języka obcego branżowego. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Czy raczej zwolnienie z nauki drugiego języka obcego powinno obowiązywać zarówno w zakresie podstawowym, jak i branżowym?
Pytanie: Jakie wynagrodzenie należy wypłacić nauczycielowi, którego dyrektor szkoły zobowiązał do wykonywania pracy w czasie ferii zgodnie z art. 64 ust. 2 pkt. 1-3 Karty Nauczyciela. Czy na nauczycielowi za dni pracy przysługuje wynagrodzenie urlopowe? W tym czasie nie będą prowadzone żadne zajęcia z uczniami.
Pytanie: Czy w przypadku ucznia, który nie może uczęszczać czasowo do szkoły, ponieważ uległ wypadkowi, potrzebne jest orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, oprócz zaświadczenia lekarskiego, aby zorganizować dla niego nauczanie indywidualne?
Pytanie: Czy diagnoza dotycząca potrzeb rozwojowych oraz oceny ryzyka wśród uczniów musi być przeprowadzona na początku roku szkolnego przed opracowaniem programu wychowawczo-profilaktycznego? Czy taka diagnoza może przeprowadzona na koniec roku, aby wniosku zostały uwzględnione w programie wychowawczo-profilaktycznym na kolejny rok?