Wielu dorosłych poszukuje sposobu na tzw. „trudne dziecko”. Co właściwie znaczy to słowo? Do jakich dzieci łatwo przykleić etykietę „trudny”? Wielu małych ludzi boryka się z trudnościami, które szybko stają się uciążliwe dla otoczenia. Pojawia się zmęczenie i bezradność po obydwu stronach – w dziecku i dorosłym. By pomóc dziecku trzeba znaleźć źródło jego problemów. „trudny” to bardzo pojemne określenie – niewiele mówi o tym, co właściwie się dzieje. Podcast pomoże wyjaśnić i zrozumieć możliwe przyczyny kłopotów w komunikacji i współpracy między dziećmi a dorosłymi.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Nowelizacja wprowadza zmiany w treści arkuszy organizacyjnych, jednak uspokajamy – zatwierdzonych już arkuszy nie trzeba zmieniać. Sprawdź, jak nowelizacja zmienia arkusz organizacji szkoły i przedszkola.
Ministerstwo Edukacji i nauki przypomina, że dzieci i uczniowie z rodzin poszkodowanych w wyniku wystąpienia negatywnych zjawisk atmosferycznych mogą korzystać z dodatkowego wsparcia. Wśród oferowanych form wsparcia wymieniono: zasiłek losowy, wyjazd terapeutyczno-edukacyjny, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne.
W ubiegłym tygodniu Prezydent podpisał ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że uczniowie klas IV otrzymają bezpłatnie laptopy, a nauczyciele – dofinansowanie w wysokości 2500 na zakup sprzętu.
Do 31 lipca 2023 r. trwa rekrutacja do programu Youngster – programu wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich poprzez naukę języka angielskiego. W ramach programu realizowane są dodatkowe zajęcia językowe, które są uzupełnieniem i rozwinięciem programu nauczania.
W dniu 18 lipca będziemy obchodzić Światowy Dzień Słuchania. Ustanowienie tego dnia miało na celu zwrócenie uwagi na to, jak ogromny wpływ na dobrostan człowieka ma możliwość bycia wysłuchanym. To dobra okazja do refleksji nad tym, jak porozumieć się z dzieckiem i nastolatkiem. Poznaj materiały przygotowane przez naszych ekspertów.
W dniu 7 lipca 2023 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu przestępstwom na tle seksualnym. Oznacza to, że przy weryfikowaniu kandydatów do pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich należy powoływać si´ na nowy tekst jednolity.
Instytut Badań Edukacyjnych jako instytucja wdrażająca, rozpoczął realizację projektu „Accessible School for All” (ASA) – „Szkoła dostępna dla wszystkich” (SDW). Inicjatywa jest prowadzona we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki i UNICEF oraz uczelniami i organizacjami pozarządowymi. Głównym celem inicjatywy jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów w zakresie udzielania adekwatnego do potrzeb wsparcia dla wszystkich grup odbiorców (dzieci, uczniów, rodziców, nauczycieli). Sprawdź, jak i w jakim terminie zgłosić szkołę do udziału w projekcie.