Aktywna tablica 2024. Już można składać wnioski

Dodano: 11 marca 2024
Aktywna tablica 2024. Już można składać wnioski

Od 8 marca można składać wnioski o środki z programu Aktywna Tablica. Ruszyła kolejna edycja rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Sprawdź, kto otrzyma wsparcie i gdzie składać wnioski w 2024 roku.

Kto otrzyma wsparcie w 2024 roku?

W 2024 roku wsparciem finansowym w ramach programu zostaną objęte:

  • szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzedniej edycji programu na lata 2017–2019;

  • szkoły ponadpodstawowe;

  • szkoły kształcące uczniów niewidomych;

  • szkoły kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym
    z niepełnosprawnościami,

  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze;

  • szkoły, które nie skorzystały z programu w roku 2020, 2021, 2022 i 2023.

Program dotyczy szkół publicznych i niepublicznych.

W latach 2020-2024 szkoła może skorzystać z programu tylko raz.

O jakie kwoty można się ubiegać?

Typ, specyfika szkoły

Maksymalna wysokość wsparcia

szkoła podstawowa i ponadpodstawowa lub szkoła za granicą

14 tys. zł

szkoła podstawowa kształcąca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami

35 tys. zł

każda szkoła podstawowa kształcąca uczniów niewidomych

35 tys. zł

specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy może wnioskować o udzielenie wsparcia finansowego na zakup specjalistycznej drukarki

100 tys. zł

Na realizację Programu w 2024 roku przeznaczono z budżetu państwa 55 mln zł. Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa  i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

Na co można przeznaczyć wsparcie?

W ramach udzielonego wsparcia finansowego można dokonać zakupu sprzętu, pomocy dydaktycznych i narządzi do terapii dla zakwalifikowanych szkół.

Dostawcy tych urządzeń i oprogramowania powinni być zobligowani umownie do:

  • zapewnienia instalacji,

  • uruchomienia oraz zintegrowania zakupionych urządzeń i oprogramowania wchodzących w skład pomocy dydaktycznych z infrastrukturą szkolną, a także

  • zapewnienia technicznych szkoleń nauczycieli w zakresie funkcji i obsługi urządzeń i oprogramowania wchodzących w skład pomocy dydaktycznych, uwzględniając konieczność stosowania TIK w prowadzeniu zajęć edukacyjnych z różnych przedmiotów.

Dlatego też koszty montażu pomocy dydaktycznych oraz szkoleń technicznych dla nauczycieli nie będą stanowiły podstawy do ich uznania i rozliczenia w ramach przyznanej dotacji i jako takie nie powinny widnieć na przedstawianych do rozliczenia rachunkach.

Jakie terminy obowiązują?

Termin składania wniosków przez szkołę

Do 15 maja

Termin składania wniosków przez organy prowadzące do wojewodów

Do 30 maja

Kwalifikacja wniosków

Do 30 czerwca

Przekazanie środków finansowych na zakup pomocy dydaktycznych

Do 31 sierpnia

Termin na wykorzystanie dotacji

Do 31 grudnia

Po zakończeniu kwalifikacji wniosków nie jest możliwa ich zmiana w zakresie rodzaju sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii objętych wnioskiem. Zmianie może natomiast ulec kwota zakupu poszczególnych urządzeń, pomocy i narzędzi do terapii z udzielonej dotacji i finansowego wkładu własnego, ponieważ na etapie składania wniosku jest to jedynie kalkulacja kosztów.

Nowe wnioski w 2024 roku

W 2024 roku obowiązują nowe wnioski dla dyrektorów szkół oraz organów prowadzących:

  • Wniosek A dyrektora – dotyczy szkół wymienionych w § 2 ust. 3 i 4 rozporządzenia (szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w latach 2017-2019; szkoły ponadpodstawowe);

  • Wniosek B dyrektora – dotyczy szkół wymienionych w § 2 ust. 5 rozporządzenia (szkoły podstawowe, w których uczą się uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – uczniowie niewidomi oraz w § 2 ust. 6 rozporządzenia (szkoły podstawowe, w których uczą się uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – uczniowie posiadający różnorodne zaburzenia rozwojowe, utrudniające lub uniemożliwiające prawidłowy proces kształcenia)

  • Wniosek C dyrektora – dotyczy szkół wymienionych § 2 ust. 7 rozporządzenia - specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze dla uczniów niewidomych lub słabowidzących;

  • Wniosek D dyrektora (Ministerstwo/ORPEG) – dotyczy szkół wymienionych § 2 ust. 3 i 4 rozporządzenia (szkoły podstawowe i szkoły za granicą, które nie otrzymały wsparcia finansowego w latach 2017-2019; szkoły ponadpodstawowe i szkoły za granicą);

Wymieniony we wnioskach sprzęt oraz wszystkie pozostałe pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii muszą spełniać wymagania niezbędne do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).

Tematyka

Sprawdź inne serwisy