Zobowiązanie nauczyciela do pracy w godzinach ponadwymiarowych i realizowania doraźnych zastępstw wiąże się z otrzymaniem odrębnego wynagrodzenia. Jak je obliczyć, gdy nauczyciel ma pensum łączone – podpowiadamy w artykule.
Przepisy dotyczące informacji uwzględnianych w IPET nie zmieniły się od września 2017 r. Jednak od roku szkolnego 2018/2019 wprowadzono nowość w odniesieniu do udziału asystenta w spotkaniach zespołu opracowującego IPET. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować IPET.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę i rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. Sprawdzamy, jakie kwoty na zakup podręczników będą przysługiwać uczniom.
Szkoły mogą zgłaszać się do IX edycji programu „Twoje dane – Twoja sprawa” organizowanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych – skierowanego do uczniów i nauczycieli. Nabór trwa do 21 września br. Dowiedz się, jakie placówki mogą wziąć w nim udział.
W szczególnych wypadkach, podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Poznaj 4 sytuacje, w których nauczyciel musi wyrazić zgodę na realizację większej liczby zajęć.
W szkołach publicznych program wychowawczo-profilaktyczny uchwala rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną w każdym roku szkolnym. Odrębną kwestią jest to, że może się zdarzyć, że większość treści programu zostanie powtórzona w kolejnym roku szkolnym lub zmodyfikowana, przez organy w nowym składzie, jednak zawsze program wymaga nowej uchwały.
Jak podkreśla MEN: niepełnosprawność nie jest wskazaniem do kierowania ucznia na indywidualne nauczanie, taki uczeń powinien się uczyć ze swoimi rówieśnikami, a szkoła musi mu to zapewnić. Co istotne, rodzice mają wpływ na ustalenie procesu edukacyjnego swojego dziecka.
Jedną z ważniejszych zmian w obowiązującym od 1 września br. rozporządzeniu w sprawie doradztwa zawodowego jest przygotowanie programu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego. Dyrektor będzie miał za zadanie zatwierdzać go do końca września, ale w najbliższym roku szkolnym ma na to czas do 31 października.
Według resortu edukacji najważniejsze sprawy na rok szkolny 2018/2019 to m.in. podwyżki dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a także nowa podstawa programowa dla kolejnych klas szkoły podstawowej i zmiany w egzaminach. Za resortem przedstawiamy podstawowe zadania i plany na najbliższy rok szkolny.