Sieć internetowa stała się dla wielu z nas nieodłączną częścią codziennego życia, umożliwiającą natychmiastową komunikację z ludźmi z całego świata. Dzięki temu możemy nawiązywać relacje z osobami, które dzielą z nami podobne zainteresowania, doświadczenia czy nawet problemy. Często zdarza się, że takie internetowe przyjaźnie wydają się być bardziej autentyczne i głębokie niż te, które pielęgnujemy w rzeczywistości, na przykład w szkole czy w miejscu pracy. Może się to zdarzyć dlatego, że wirtualne środowisko daje pewien rodzaj anonimowości, co pozwala na otwarcie się i swobodne dzielenie się myślami. Zachęcam do pobrania naszych kart pracy z case study dla uczniów. Materiały te zostały przygotowane specjalnie z myślą o młodzieży, aby pomóc im zrozumieć, że internetowe znajomości, choć fascynujące, mogą być mylące. Celem jest uświadomienie im, że nie zawsze to, co prezentuje się w sieci, jest prawdziwe, oraz jak ważny jest prawdziwy, ludzki kontakt. Pomoże to uczniom nawiązywać zdrowe relacje zarówno online, jak i offline.
Twórz własne karty pracy i w kreatywny sposób rozwijaj umiejętności swoich uczniów! Za pomocą kreatora kart pracy z łatwością przygotujesz ciekawe materiały ćwiczeniowe odpowiednie dla Twoich uczniów. PRZETESTUJ!
Problem cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, nie jest nowy. Inne nazwy tego zjawiska to: nękanie internetowe, cyberdręczenie (cyberstalking), prześladowanie (cyberharassment) i mobbing elektroniczny (cyberbullying)[1]. Jego celem jest skrzywdzenie innej osoby. W okresie zdalnego nauczania cyberprzemoc kwitnie. Przybiera nowe, bardziej wyrafinowane formy. Dowiedz się, co sprzyja jej rozprzestrzenianiu się, a co ją blokuje. Przeczytaj również: Dzieci sieci, czyli rozwiązywanie współczesnych problemów cyberuzależnienia i cyberprzemocy.
Z artykułu dowiesz się m.in.: